אתר ה-Washington Post פרסם אתמול (20.07.09) טור בנושא הסיכונים הגוברים לחברות וארגונים אשר משתמשים בבנקאות ומערכות תשלומים און-ליין, עקב הונאות מסוג Money Mules.

לדברי ה-Washington Post, ה-FBI ורשויות אכיפה פדרליות נוספות בארה"ב עוסקות במספר הולך וגובר של הונאות בהן נפרצים אתרי בנקים ומערכות תשלומים און ליין, ומבוצעות העברות כספים והטיית העברות תשלומים לחשבונות אחרים, השיייכים למבצעי ההונאה. במקרים רבים, מתבצעות הונאות מסוג זה באמצעות השתלת סוסים טרויאנים וניצול פרצות אבטחה באתרי בנקים ומערכות תשלומים ברשת. ה-Money Mules, הם אותם עובדים אשר מגויסים ע"י מבצעי ההונאה, ודרך חשבונותיהם מועברים הכספים כתחנה בדרך להעברה נוספת אל מעבר לים, תמורת עמלה לכל הפקדה. העובדים, אשר מחפשים להרוויח כסף קל בעבודה מהבית, מגויסים תחילה כנציגי שירות או נציגי שיווק של חברה פיקטיבית, ולאחר מכן הם מתבקשים לקבל לחשבונם הפקדה ולהעביר את הכסף הלאה באמצעות מערכות תשלומים כגון Western Union, תמורת עמלה מתוך ההפקדה, שתישאר בחשבונם בתמורה לביצוע כל העברה. בדרך זו, משתמשים מבצעי עבירות הונאה וגניבה ברשת באנשים רגילים לצורך הלבנת רווחי הפשיעה האינטרנטית שבוצעה, תוך שהם מתחמקים ללא הותרת עקבות, שכן רוב העובדים המגויסים, עובדים מהבית ומעולם לא בדקו כי החברה אליה גויסו אכן קיימת.

בתחילת החודש פורסם מקרה בו תבעה הנהלת ה-Western Beaver School District בפיטסבורג, פנסילבניה את הבנק המקומי, ESB Bank, לאחר שבוצעה חדירה לחשבונה בבנק זה והועברו כ-700,000 דולר לחשבונות זרים ב-74 העברות כספים שונות שהתרחשו תוך יומיים.

במקרה אחר מהתקופה האחרונה, נוצלה פרצת אבטחה ונפרצו חשבונות בנק של חברה אמריקאית גדולה לסחר בחלפי רכב, ובוצעו בשמה, דרך אתר הבנק של החברה, העברות כספים בסך של כ-150,000 דולר.

במסגרת מקרים אלו, נופלים לעיתים גם ה-Money Mules בעצמם בפח. במקרה של ESB Bank, הועברו הכספים, בין היתר, דרך חשבון הבנק של אם חד הורית בת 37 מפלורידה שגויסה לעבוד מהבית. בחשבונה של אותה עובדת בוצעה הפקדה של 9,000 דולר, ומיד לאחר ההפקדה העבירה העובדת את הכספים לחשבון באוקראינה דרך מערכת העברת כספים אלקטרונית. מיד לאחר מכן, נודע לבנק על הפריצה לחשבון וההפקדה בוטלה או אוחזרה, כך שאותה עובדת אשר גויסה כ-Money Mule נותרה בחוב של 9,000 דולר בחשבון הבנק שלה.

פורסם 2009-07-21