ארגון ה-FATF פרסם היום (01.07.09) מסמך בן 42 עמודים בנושא הלבנת הון באמצעות שוק הכדורגל. המסמך מפרט כיצד ניתן לנצל את השוק לצרכי הלבנת הון וכיצד ניתן להסוות כספים ממקור בלתי חוקי באמצעות פעילותם הכלכלית של קבוצות ומועדוני כדורגל וחוזים של שחקני כדורגל.

עפ"י ארגון ה-FATF , מועדוני כדורגל הפכו מזמן למעצמות כלכליות. שוק הכדורגל האנגלי, לדוגמא, מגלגל רווחים בסך של כ-2.2 מיליארד אירו מידי שנה. לפיכך, הפופולריות של ענף ספורט זה וכמות הכספים שמועברים במסגרת ענף זה, הופכים את ענף הכדורגל ליעד אטרקטיבי עבור ארגוני פשיעה ומלביני הון. כמו כן, מציין ארגון ה-FATF כי מדובר בשוק שקל יחסית לחדור אליו ואשר מנוהל במקרים מסוימים ע"י גורמים בלתי מקצועיים בתחום הפיננסים או גורמים שאינם מודעים לסיכוני הלבנת הון. נוסף על כך, השוק אינו נוהג בשקיפות ולבמקרים רבים קשה לאתר את המשקיעים האמיתיים והגורמים המעורבים בהעברות הכספים.

במסגרת הדו"ח מפרט ארגון ה-FATF את מבנה השוק ואת הגופים העיקריים בו ודרכי מעבר הכספים בין משקיעים לבין קבוצות ועד לשחקנים. במהלך שרשרת מעבר הכספים ישנם סיכונים רבים לביצוע עבירות הלבנת הון ולניצול מבנה השוק למטרת הלבנת כספים שמקורם בעבירה. כך למשל, ניתן לבצע העלמות מס ע"י העברת תשלומים צדדיים לשחקנים באמצעות חברות צד ג' במסווה של דמי תיווך או זכויות יוצרים.

הארגון מזהה ארבעה אמצעים או מוקדים בעייתיים עיקריים העשויים לשמש כר נוח לביצוע הלבנת הון: בעלות על קבוצות ומועדוני כדורגל, בעלות ורכישת חוזי שחקנים, הימורים והגרלות בענף הכדורגל, וכן גם זכויות יוצרים, הסדרי פרסום וחסויות. במסגרת הדו"ח מובאות דוגמאות וטיפולוגיות מכל אחד מארבעת המוקדים שהוזכרו לעיל. בין הטיפולוגיות השונות, ניתן למצוא דוגמאות לשימוש במועדוני כדורגל למטרת הלבנת כספים מצד בעלי המועדונים או היו"ר, אשר מזרימים כספים ללא הגיון כלכלי במסווה של מענקים, אשר מועברים לאחר מכן ע"י המועדון לגורמים שלישיים שאינם בהכרח השחקנים או גורמים הקשורים למועדון.

ארגון ה-FATF מדגיש כי בענף הכדורגל מעורבים במקרים רבים משקיעים או נציגיהם של גורמים אשר נחשבים אנשי ציבור או אנשים בעלי מוניטין כלכלי שלילי, אשר מזרימים לענף הון בלתי חוקי שמקורו בעבירות זנות, הימורים, סחר בסמים והעלמות מס.

בסיכום הממצאים במסמך מציין ארגון ה-FATF כי יש לפעול לשיתוף פעולה בינלאומי ולהגברת המודעות בנושא הלבנת הון בענף הכדורגל. כמו כן מוצע להגביר את השקיפות בהתנהלותן הפיננסית של קבוצות כדורגל ולבחון האם יש להטיל רגולציות או אמות מידה אחידות בנושא הלבנת הון באמצעות ארגונים הקשורים לכדורגל כגון FIFA ו-UEFA או באמצעות האיחוד האירופי והמדינות עצמן.

פורסם 2009-07-01