הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור פרסמה ב-11.03.21 מסמך "דגלים אדומים" העשויים להצביע על פעילות חשודה של בלדרי כספים (Money Mules) למטרות הלבנת הון, וזאת על רקע התגברות התופעה בשנה החולפת לנוכח משבר הקורונה.  

במסמך מוסבר כי בלדרי הכספים מהווים רובד משמעותי במעגל הלבנת ההון, לאור הסיוע שהם מושיטים בטשטוש מקור הכסף ויעדו הסופי. תופעה זו ניכרת גם בישראל, לאור העובדה שמדובר בטיפולוגיית הלבנת הון חוצת גבולות, שבה משתמשים גורמים זרים בבלדרים הממוקמים במספר רב של מדינות, לרבות בישראל, על מנת להתגבר על הקשיים בהעברת כספים במערכות הפיננסיות העולמית, ובכך להלבין כספי פשיעה. פעמים רבות הבלדרים כלל אינם מודעים למניע העברייני העומד מאחורי גיוסם, תוך שהם מולכים שולל לחשוב שהם נוטלים חלק בפעילות עסקית תקינה, או כחלק מהונאה "על רקע רומנטי". 

מדיווחי הגופים הפיננסיים בישראל עולה כי בחלק מהמקרים גורמים הנחשדים כבלדרי כספים (במודע או שלא במודע) מקבלים כספים מחו"ל וממירים אותם לנכסים וירטואליים המועברים לארנק דיגיטלי אחר. בנוסף, המידע שהתקבל מצביע על פניות מקוונות של מלביני הון מחו"ל לאזרחים ישראליים בהצעות עבודה פיקטיביות, כאשר למעשה בכוונתם להשתמש בהם כבלדרים.

בעמ' 11-10 מופיעה רשימת דגלים אדומים שעשויים לסייע לגופים פיננסיים לזהות פעילות בחשבון של בלדר כספים, לרבות:  

• לקוח פרטי שמתחיל לבצע בחשבונו פעולות שאינן תואמות את פרופיל החשבון, לרבות העברות בסכומים חריגים או רכישה גדולה של מטבעות וירטואליים ללא הסבר סביר, או עבור גורם אחר. 

• חוסר בקיאות הלקוח במהות וסוג ההעברה – למשל, לקוח שמבצע העברות כספים בנכסים וירטואליים, אך ניכר שאינו בקיא בנושא והינו בעל פרופיל לקוח שונה משל המשתמש הממוצע בנכסים וירטואליים. 

• ישנה אינדיקציה לכך שהלקוח מעוניין לבצע העברות לאדם שאין לו היכרות מוקדמת עמו, בין היתר בטענה שהוא רוצה לסייע לו.

• זהות המעסיק – מסמכים מהלקוח מצביעים על כך שהחברה שמעסיקה אותו משתמשת בכתובות דוא"ל בשרתים חינמיים ולא בכתובות ייעודיות של החברה, או לחלופין חברה שנחזית להיות חברה בינ"ל ולא מאותרים עליה כמעט פרטים במידע גלוי. 

להורדת המסמך לחץ כאן

פורסם 14-03-2021