ארגון ה-FATF פרסם אתמול (14.09.2020) מסמך המפרט דגלים אדומים ואינדיקטורים המעידים על שימוש בנכסים וירטואליים כדי להלבין כספים ממגוון עבירות, לרבות סחר בסמים, הונאה, הברחת נשק, התקפות סייבר וסחר בבני אדם. 

מטרת הדו"ח היא לסייע לנותני שירותים בנכסים וירטואליים (VASPs), מוסדות פיננסיים וליחידות מודיעין פיננסי לנתח פעולות חשודות ולעקוב אחר הציות לבקרות בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. מדובר בדו"ח האינדיקטורים המפורט ביותר שהארגון פרסם עד כה בסקטור זה, והוא מתבסס על יותר מ-100 מקרי מבחן שנאספו ע"י מדינות החברות ברשת הגלובלית של ה-FATF. 

האינדיקטורים המרכזיים בדו"ח מתמקדים במאפיינים טכנולוגיים המסייעים להגברת אנונימיות בנכסים וירטואליים, סיכונים גיאוגרפיים ודפוסי פעילות חריגים, לצד אינדיקטורים הקשורים לפרופיל הלקוח, נפח ותדירות הפעולות או מקור הכספים. להלן מספר אינדיקטורים בולטים המתוארים במסמך: 

אינדיקטורים הקשורים לאנונימיות מוגברת של נכסים וירטואליים

• הלקוח פועל להמרת נכס וירטואלי שפועל בבלוקצ'יין ציבורי ושקוף, דוגמת ביטקוין, למטבע וירטואלי המאופיין ברמה גבוהה של אנונימיות (anonymity-enhanced cryptocurrency). 

• הלקוח משתמש בנותני שירותים המאפשרים לערבב את המטבעות שבבעלותו עם מטבעות של משתמשים אחרים (mixing or tumbling services).  

• פעילות הלקוח מתבצעת דרך נותן שירותים ללא רישיון, דרך אתרי אינטרנט שמאפשרים שירותי המרה בין עמית לעמית (peer-to-peer exchanges websites). 

אינדיקטורים הקשורים לדפוסי פעילות חריגים:  

• הלקוח מקבל לחשבונו העברות ממספר רב של ארנקים שאינם קשורים לכאורה זה לזה, בפרק זמן קצר יחסית, אשר מועברים בסופו של דבר לארנק אחר או מוחלפים במלואם במטבע פיזי. 

• המרת מטבע וירטואלי למטבע פיזי, בהפסד פוטנציאלי משמעותי (למשל, בשעה שערך המטבע הווירטואלי תנודתי במיוחד, או כשדמי הטיפול בפעולה גבוהים משמעותית מהמקובל בענף, בפרט כשלפעולה אין הסבר עסקי הגיוני).

אינדיקטורים הקשורים לנפח ותדירות הפעולה

• ריבוי פעולות בהיקף כספי גבוה, בפרק זמן קצר של 24 שעות, ולאחריהן תקופה ארוכה של חוסר פעילות, דפוס פעילות שקשור במיוחד להתקפות של תוכנת כופרה (ransomware).  

• העברת נכסים וירטואליים בעת ובעונה אחת למספר רב של VASPs, במיוחד כאלה הרשומים או פועלים במדינה שאינה מדינת המגורים או מוקד הפעילות העסקית של הלקוח. 

• משיכת הנכסים הוירטואליים מה- VASP באופן מיידי לאחר ההפקדה לארנק פרטי, פעילות שהופכת את ה- VASP לאמצעי "ערבוב" הכספים למטרות הלבנת הון (ML mixer). 

לקריאת המסמך לחץ כאן

פורסם 15-09-2020