הקונסורציום הבינ"ל לעיתונאים חוקרים (ICIJ) פרסם ביום ראשון (19.01.20) הדלפת ענק של יותר מ-700 אלף מסמכים, אשר מצביעים על כך ש-Isabel dos Santos, בתו של נשיא אנגולה לשעבר והאישה העשירה ביותר באפריקה, ניצלה משאבי ציבור בהיקף של יותר מ-1 מיליארד דולר כדי לגרוף רווח אישי. 

המסמכים המודלפים, שזכו לכינוי "Luanda Leaks", כוללים מיילים, חשבוניות, מצגות וחוזים, שעפ"י הדיווח מראים כיצד היא ובעלה Sindika Dokolo צברו הון של יותר מ-2 מיליארד דולרים באמצעות אחזקות בתעשיות מרכזיות באנגולה, כגון טלקומוניקציה, יהלומים ובנייה. בדיווח נטען כי dos Santos נהנתה מגישה לעסקאות רווחיות בתעשיות אלה בזמן שאביה כיהן כנשיא עד לשנת 2017, שבמסגרתן רכשה נכסים ממשלתיים יקרי ערך. כתוצאה מכך, כך נמסר, היא ובעלה בנו אימפריה שהקיפה יותר מ-400 חברות ב-41 מדינות. חברות אלה רכשו נכסים, לרבות נדל"ן יוקרה בלונדון וליסבון, ואחזקות בחברות נוספות.  

בדיווח של ICIJ נטען, כי יועצים, רואי חשבון ועורכי דין סיפקו סיוע חיוני לפעילותה של אימפריית החברות של dos Santos, והתעלמו מ"דגלים אדומים" בנוגע לפעילותה, גם לאחר שבנקים מערביים שונים סירבו להמשיך ולהעניק לה שירותים פיננסיים, בעקבות ספקות שהתעוררו בנוגע למקור העושר שלה. עפ"י הדיווח, פירמת הייעוץ PwC מילאה תפקיד מרכזי במתן שירותים לחברות של  dos Santos, וסיפקה שירותי ראיית חשבון וביקורת לחברות הקשורות אליה ולבעלה במלטה, שוויץ והולנד. עוד דווח, כי PwC גם סיפקה ייעוץ מס וייעוץ פיננסי לחברות באנגולה שהשניים החזיקו בבעלות עליהן. במקביל, מצוטטת בדיווח תגובה מטעם PwC, לפיה הפירמה "פעלה כדי לסיים את העבודה המתמשכת" עבור ישויות שנמצאות בשליטת משפחת dos Santos. 

בחודש שעבר, נכסיהם של הזוג dos Santos באנגולה הוקפאו ע"י הממשלה, שהודיעה כי הם אחראים לאובדן כספי ציבור בהיקף של 1.1 מיליארד דולר. התביעה הכללית במדינה מסרה כי ממשלת אנגולה תשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותה כדי להשיב את הכספים למדינה. גם הרשויות בפורטוגל הודיעו אתמול על פתיחת חקירה נגד Isabel dos Santos על רקע פרסום ההדלפות ע"י ה- ICIJ. 

פורסם 21-01-2020