המכון למדיניות נגד טרור (ICT) של המרכז הבינתחומי הרצליה פרסם היום (20.01.19) מסמך בנושא זיהוי העברות כספים המשמשים למימון טרור (Identifying Money Transfers and Terror Finance Infrastructure). 

מחברי המסמך ביצעו מעקב אחר כתובת ביטקוין שנחשדה כקשורה להעברות כספים המשמשים לפעולות מימון טרור של החמאס. במסמך נכתב כי המעקב אחר הכתובת 1LaNXgq2ctDEa4fTha6PTo8sucqzieQctq העלתה כי כתובת זו משמשת ארנק ביטקוין השייך לאתר אינטרנט בשם "cash4ps". 

אתר זה נמצא בבעלות של חברה פלסטינית מעזה בשם al-Kurd Trading Company, שמספקת שירותי מסחר אלקטרוני, בעיקר עבור לקוחות פלסטיניים. האתר מאפשר למשתמשים בעזה ובגדה המערבית לשלוח ולקבל כספים באופן מקוון, לקנות ולמכור ביטקוין, ועוד. אחד מהבנקים המספקים שירותים פיננסיים לחברה זו הוא הבנק הפלסטיני המוכרז Islamic National Bank, וכתובת הביטקוין הנ"ל קשורה לחשבונה של החברה המתנהל בבנק זה. במהלך ארבע השנים האחרונות, בוצעו דרך הארנק כ-4,500 פעולות, בשווי כולל של כ-23 אלף דולר. 

עפ"י המסמך, כתובת הביטקוין הזו נצפתה גם במסגרת קמפיין מקוון לגיוס תרומות ברשת עבור ארגונים המסונפים לחמאס, דוגמת הארגון המוכרז Lawa al-Tawahid. עוד צוין במסמך, כי מנכ"ל החברה Ramadan Alkurd (הידוע גם בשם  Wesam Ismael) מתאפיין בפעילות ברשתות החברתיות אשר מצביעה על היותו תומך של ארגוני טרור. לפיכך, לפי מחברי המסמך, השיוך הארגוני של מנהלי האתר ואופי הפעילות של האתר כוללים אינדיקציות לכך שהוא משמש ככלי לגיוס תרומות עבור ארגוני טרור, ואולי אף מסייע לבנק מוכרז לעקוף את הסנקציות המוטלות עליו, תחת מעטה לגיטימי לכאורה של ספק שירותים פיננסיים.  

לקריאת המסמך לחץ כאן (למנויי אמנט). 

פורסם 20-01-2020