אתר העיתון וול סטריט ג'ורנל דיווח אתמול (29.12.19) כי היחידה למודיעין פיננסי במשרד האוצר האמריקאי מתכננת להרחיב בשנה הקרובה את השימוש בסמכויות המוקנות לה בחוק האמריקאי, כדי לדרוש ממוסדות פיננסיים בארה"ב להעביר לה יותר מידע על פעולות פיננסיות וחשבונות שמהווים איום להלבנת הון ומימון טרור. 

עפ"י הדיווח, הסימן הראשון לכך היה בחודש אוגוסט האחרון, שבו FINCEN הודיעה על הקמת פונקציה חקירות עצמאית חדשה, ה- The Global Investigations Division. ההערכות הן שיחידה זו נועדה לסייע ל-FINCEN להגביר את השימוש שהיא עושה בסמכויות החקירה והפעולה שלה מכוח "חוק הפטריוט האמריקאי" (ובפרט סעיף 311 של חוק זה). חוק הפטריוט מעניק ל-FINCEN את הסמכות לאסור על בנקים זרים לפתוח חשבונות קורספונדנט במוסדות פיננסיים אמריקאים, לדרוש מבנקים מידע על פעילות הלקוחות, ולקבל דיווחים נוספים על פעולות שבוצעו בערים מסוימות בארה"ב, שאותן FINCEN מגדירה כנמצאות בסיכון. 

עוד צוין בכתבה, שאחד מהכלים ש-FINCEN עשויה להסתמך עליו יותר ויותר בשנה הקרובה הוא הטלת "אמצעים מיוחדים" (special measures) על בנקים, דוגמת חובות לשמירת רישומים או ביצוע בדיקות נאותות. לאחרונה FINCEN השתמשה בסמכות הזו כדי להגדיר את איראן כמדינה בסיכון גבוה להלבנת הון, דבר שמשמעותו המעשית היא מניעת יכולת ממוסדות פיננסיים איראניים לפתוח חשבונות קורספונדנט בארצות הברית. 

דיווח זה מצטרף להתבטאויות נוספות של בכירי FINCEN מהחודשים האחרונים, אשר הצהירו פומבית על כוונתם לתת להתמקד בסוגים שונים של פעולות וחשבונות שמהווים איום להלבנת הון, וזאת במקביל להכרזות של FINCEN נגד מוסדות פיננסיים ומדינות שאותם היא מגדירה כנמצאים בסיכון גבוה להלבנת הון. 

פורסם 30-12-2019