הרשות המפקחת על המערכת הפיננסית בשבדיה (ה-FI ) הודיעה לאחרונה (18.12.19) על פתיחת חקירה בעניינו של הבנק השבדי Skandinaviska Enskilda Banken AB (בנק SEB), שמטרתה לבדוק כשלים פוטנציאליים בבקרות הבנק למניעת הלבנת הון ומימון טרור במדינות הבלטיות. 

הודעה זו מצטרפת להודעה דומה שפרסמה רשות הפיקוח השבדית ב-29.10.19, בנוגע לפתיחת חקירה באשר לליקויים וחולשות פוטנציאליות בפעילותו של הבנק השבדי Swedbank  במדינות הבלטיות. 

הרקע לחקירות היא פרשת הלבנת ההון שבה מעורב הבנק הדני Danske Bank במדינות הבלטיות, בהיקף של כ-200 מיליארד אירו. כמו כן, דיווחים שונים בכלי התקשורת השבדים מהחודשים האחרונים הצביעו על מעורבות אפשרית של בנקים שבדים בפרשה.  

העיתון Financial Times  דיווח כי בחודש נובמבר האחרון חשף SEB שהון בהיקף של 25.8 מיליארד אירו עבר דרך שלוחת הבנק באסטוניה בין השנים 2016-2005, על אף היותו "בשקיפות נמוכה של תושבים זרים" (low transparency non-resident). בנוסף, דו"ח פנימי של Swedbank שנחשף בתקשורת השבדית העריך שכספים בהיקף של 135 מיליארד אירו "בסיכון גבוה ושמקורם באזרחים זרים" עברו דרך סניף הבנק באסטוניה. 

זמן קצר לאחר ההודעה על פתיחת החקירה בשבדיה, הרשות לפיקוח על השווקים הפיננסיים בלטביה (FCMC) הודיעה כי הטילה על SEB קנס בסך 1.79 אירו בגין כשלים בבקרות למניעת הלבנת הון והפרת הסנקציות. עפ"י הודעת ה- FCMC, ביקורת שערכה הרשות העלתה כי הבנק כשל לאתר ישות שהייתה בבעלות של גורם מוכרז, למרות שבבנק הוגדרו תהליכים לסריקת פרטי נהנים סופיים אל מול רשימות OFAC, האיחוד האירופי ורשימות נוספות. עם זאת, במסגרת קביעת גובה הקנס התחשבה ה- FCMC בכך שרמת הסיכון להלבנת הון ומימון טרור המאפיינת את לקוחות ומוצרי הבנק מוגדרת על ידה כנמוכה.

פורסם 23-12-2019