מכון באזל לממשל פרסם לאחרונה (11.12.19) מסמך אשר מצביע על סיכוני הלבנת הון ומימון טרור הגלומים בפעילותם של גופים העוסקים בזיקוק זהב בשוויץ (gold refineries), וקורא להחיל על מגזר זה את החוק השוויצרי למניעת הלבנת הון.   

עפ"י הדו"ח, שוויץ היא המדינה המובילה בעולם בזיקוק זהב. בכל שנה מיובאות לשוויץ בין אלפיים לשלושת אלפים טונות של זהב גולמי, שמרביתו מיועד למזקקות הזהב במדינה. נותני שירותים אלה מזקקים בין 50 ל-70 אחוזים מכל הזהב שבתעשיית הזהב העולמית, והופכים אותו למטילי זהב, מוצרים חצי מוגמרים וסחורות נוספות. בשל הליכי הייצור האיכותיים של המזקקות השוויצריות והרישוי הקפדני שלהן, הזהב שעובר דרכן מזוהה לאחר מכן כזהב "שוויצרי" בשווקים פיננסים בינלאומיים, בהם הוא משמש לפעולות מסחריות שונות. 

בה בעת, הסחר הבינלאומי בזהב חשוף בצורה משמעותית להלבנת הון של קרטלי סמים, ארגוני טרור ומשטרים מושחתים. בוונצואלה ובקולומביה בפרט, ארגוני גרילה שולטים על חלק גדול מהמכרות, וכרייה והברחת זהב הפכה למקור העיקרי של הפקת רווחים ומימון פעילותם של ארגונים אלה. מצב דומה שורר גם באפריקה, כמו למשל בקונגו, שבה כמעט כל הזהב נכרה באופן בלתי חוקי ע"י קבוצות מורדים או ע"י אנשי צבא מושחתים, ולאחר מכן מוברח מהמדינה למדינות השכנות. משטרו המושחת בוונצואלה של הדיקטטור ניקולאס מדורו עוסק גם הוא בהברחת זהב שנכרה במדינה, במטרה לעקוף את הסנקציות שמוטלות על וונצואלה. המשטר מבריח את הזהב לקולומביה, ומשם ללקוחותיו בטורקיה, רוסיה, דובאי ואוגנדה. 

המסמך מדגיש במיוחד את היותה של דובאי "תחנת מעבר" מרכזית של זהב גולמי המוברח ממדינות שונות. בדובאי פועלות מזקקות זהב מקומיות, אך אלה נעדרות מוניטין שממנו נהנות המזקקות בשוויץ, ולכן הן שולחות טונות של זהב לשוויץ, שם הוא עובר זיקוק וזוכה ל"גושפנקא" המבוקשת. לפיכך, המזקקות בשוויץ ממלאות בפועל תפקיד של "שומר סף", שביכולתו להחליט איזה זהב יקבל גישה לשווקים הבינלאומיים. 

החוק השוויצרי אמנם חל על סוחרים במתכות יקרות, אך במקרים רבים מזקקות הזהב במדינה אינן נחשבות לסוחרים, כיוון שהן לא קונות ומוכרות את הזהב שהן מעבדות, ולפיכך מוגדרות כ"סוכן" בלבד. לפי המסמך, מרבית המזקקות מחילות על עצמן כללים וולנטריים שדורשים מספקי הזהב שלהם לחתום על הצהרה שלפיה הזהב הינו ממקור חוקי בלבד, אך ברוב המקרים הן מסתפקות בהצהרות ולא בודקות את שרשרת האספקה של הספקים, ובכך חושפות את עצמן לסיכוני הלבנת הון ומימון טרור. לאור זאת, המסמך קורא לרשויות בשוויץ לתקן את החוק המקומי למניעת הלבנת הון, כך שיחיל על מזקקות זהב חובות מקיפות לזיהוי ודיווח בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. זאת, בדומה לחוק ה-BSA האמריקאי, אשר מחייב את מזקקות הזהב בארה"ב ליישם תכנית ציות לזיהוי ודיווח על זהב ממקורות בלתי חוקיים. 

פורסם 17-12-2019