משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (06.12.19) כי ענקית הטלקומוניקציה השוודית אריקסון (Telefonaktiebolaget LM Ericsson) הגיעה להסדר עם הרשויות בארה"ב, שבמסגרתו תשלם קנס כולל של יותר ממיליארד דולר, כדי להסדיר אישומים בדבר תשלומי שוחד של עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור זרים ברחבי העולם, באופן שהפר את החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). 

עפ"י ההודעה, התנהלותה המושחתת של אריקסון נמשכה כ-17 שנה והקיפה את פעילותה בחמש מדינות לפחות, תוך מעורבות של מנהלים בכירים בחברה. במסגרת ההסדר, החברה הודתה כי בין השנים 2016-2000 היא יזמה תרמית מתמשכת של תשלומי שוחד לעובדי ציבור בסין, וייטנאם, אינדונזיה, ג'יבוטי וכווית, תוך כדי ניהול מצבורי כספים מחוץ לספרי החברה ששימשו לתשלומי השוחד. כדי להעביר את תשלומי השוחד לאותם עובדי ציבור, התקשרה החברה עם סוכנים ויועצים באותן מדינות ששימשו כגורמי תיווך, וזאת תוך כדי יצירת מצג שווא לגבי תשלומים אלה בספרי החברה באמצעות חשבוניות פיקטיביות והסכמי התקשרות כוזבים. 

בין השאר, חברות הבת של אריקסון בסין שילמו עשרות מיליוני דולרים ליועצים וספקי שירות, כדי לממן נסיעות ומתנות לעובדי ציבור זרים, ביניהם נציגים בחברות טלקום ממשלתיות סיניות שהיו לקוחות החברה, במטרה לזכות בעסקים עם לקוחות ממשלתיים סינים. בג'יבוטי, שילמה החברה שוחד של 1.2 מיליון דולר לאנשי ציבור רמי דרג דרך חברת בת כדי להבטיח חתימת חוזה לחידוש תשתית סלולרית עם חברת טלקומוניקציה ממשלתית בהיקף של עשרות מיליוני אירו. גם במקרה זה חתמה החברה על חוזה פיקטיבי עם חברת ייעוץ והציגה חשבוניות פיקטיביות כדי להסתיר את תשלומי השוחד. 

במסגרת קביעת גובה הקנס נלקחה בחשבון העובדה שאריקסון לא חשפה מרצונה את ההפרות, והעובדה שמנהלים בכירים בחברה היו מעורבים במעשי השוחד. עוד נקבע, כי החברה לא נקטה צעדים משמעתיים כלפי חלק מהעובדים שהיו מעורבים בהפרות. עם זאת, הרשויות האמריקאיות התחשבו בכך שהחברה שיתפה פעולה עם החקירה וערכה בדיקה פנימית מקיפה. 

כחלק מההסדר, אריקסון התחייבה להמשיך ולשתף פעולה עם משרד המשפטים בכל חקירת המשך ותביעה הקשורה לפרשה, לרבות העמדה לדין של יחידים, לחזק את תכנית הציות שלה ולהעסיק מפקח עצמאי בנושאי ציות למשך שלוש השנים הקרובות. 

פורסם 15-12-2019