משרד הביטחון פרסם לאחרונה (04.12.19) צו תפיסה מנהלי שנחתם ע"י שר הביטחון בהתאם לסעיף 56(ב) לחוק המאבק בטרור, התשע"ו-2016.

הצו מורה על הגבלת שימוש והעברה של כספים אשר הגיעו, או צפויים להגיע, לידי מחמד ג'מיל מחמוד הרש (MOHAMMED JAMIL MAHMOUD HERSH), יחיד בעל אזרחות פלסטינית אשר מתגורר בלונדון ועובד עבור ארגון הטרור המוכרז "הארגון הערבי לזכויות אדם בבריטניה". עפ"י הודעת משרד הביטחון, ארגון זה מהווה בפועל שלוחה של ארגון חמאס בבריטניה. 

המהלך שהוביל לפרסום הצו הבשיל בתום עבודת מטה שנערכה בהובלת המטה הלאומי ללוחמת כלכלית בטרור (מט"ל) והיועץ המשפטי למערכת הביטחון, ובהשתתפות השב"כ וגורמים נוספים. נדגיש כי מדובר בצו תקדימי, שכן זו הפעם הראשונה שצו המתפרסם מכוח חוק המאבק בטרור מכוון נגד יחיד ולא ארגון, אשר מקום מושבו הידוע מחוץ לישראל. אמנם עד היום התפרסמו הכרזות על פעילי טרור זרים מתוקף חוק המאבק הטרור, אך בשונה מהמקרה הנוכחי הן נעשו בדרך של אימוץ הכרזות מועצת הביטחון של האו"ם, ולא בצורה של צו תפיסה מנהלי.

עפ"י הודעת משרד הביטחון, מדובר בכלי ראשון מסוגו בישראל במסגרת המלחמה במימון הטרור. עוד נמסר, כי שר הביטחון צפוי לחתום בקרוב על צווים נוספים מסוג זה נגד פעילים נוספים של חמאס, חיזבאללה וארגוני טרור נוספים, במסגרת מאמציה של מדינת ישראל "לסמן" את פעילי הטרור של ארגונים אלה, ועל ידי כך לגרום לגופים ברחבי העולם להימנע מקיום קשרים עמם.      

פורסם 11-12-2019