משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (22.11.19) כי חברת Samsung Heavy Industries Company Ltd חתמה עמו על הסכם דחיית תביעה (deferred prosecution agreement), שבמסגרתו הסכימה לשלם קנס של 75 מיליון דולר, כדי להסדיר אישומים בדבר תשלומי שוחד של מיליוני דולרים לעובדי ציבור בברזיל. עפ"י ההסכם, מחצית מהקנס ישולם לרשויות בארה"ב, והמחצית השנייה לרשויות בברזיל. 

Samsung Heavy Industries, חברה בת של קבוצת  Samsung העולמית, היא אחת החברות הגדולות ביותר בתחום בניית האוניות בדרום קוריאה, אשר מספקת בין השאר שירותי הנדסה ובינוי לקידוחי נפט ימיים. עפ"י הודעת משרד המשפטים, בין השנים 2007-2013, החברה שילמה עמלות בהיקף כולל של 20 מיליון דולר לגורם מתווך בברזיל, תוך ידיעה שחלק מהכספים הללו ישולמו כשוחד לבכירים בחברת Petrobras, חברת הנפט והאנרגיה הממשלתית של ברזיל, וזאת במטרה להשיג לחברה יתרונות עסקיים במדינה זו ולגרום ל-Petrobras לחתום עמה על חוזים שיאפשרו לה למכור אוניות לקידוח ימי. 

בין השאר, החברה פעלה לקידום מעשי השוחד גם מסניפה בארה"ב, ועל כן הואשמה בהפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). במסגרת קביעת גובה הקנס, משרד המשפטים האמריקאי התחשב בשיתוף הפעולה של החברה עם החקירה ובצעדים שנקטה למניעת הישנות ההפרות. בין השאר, החברה הכניסה שיפורים מהותיים לתוכנית הציות שלה, לרבות הגדלת כוח האדם בתחום הציות, יישום מדיניות למניעת שחיתות והידוק הבקרות על ספקים צד ג'. כמו כן, במסגרת ההסכם התחייבה החברה להמשיך ולשתף פעולה בכל חקירה הקשורה לנושא ולדווח למשרד המשפטים על יישום צעדים נוספים להעמקת תכנית הציות שלה.  

פורסם 25-11-2019