נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם לאחרונה (09.09.19) על צו נשיאותי חדש למאבק בטרור, מס' 13886, תחת השם "Modernizing Sanctions To Combat Terrorism". 

צו זה מעדכן צו נשיאותי קודם מס' 13224, אשר פורסם בשנת 2001 מיד לאחר פיגועי הטרור של ה-11 בספטמבר, במטרה לשבש את התשתית הפיננסית של ארגוני טרור ברחבי העולם. מאז אותה עת, הצו והסמכויות הנובעות ממנו הפכו לנדבך מרכזי ביכולת של משרד האוצר האמריקאי לנתק את מקורות המימון של ארגוני הטרור ולמנוע גישה של מממני טרור למערכת הפיננסית הבינ"ל. 

בדברי ההסבר לצו החדש נכתב, כי הצו המעודכן נועד לתת מענה להתמודדות עם איומי טרור מתפתחים ברחבי העולם, ולספק למשרד האוצר האמריקאי ולמחלקת המדינה האמריקאית כלים חדשים לזיהוי והכרזה על גורמי טרור ברחבי העולם. 

בין השאר, הצו החדש: 

1) מאפשר לממשל האמריקאי להטיל סנקציות בצורה אפקטיבית, גמישה ומהירה יותר על מי שזוהו כמנהיגים של ארגוני טרור או פעילים בארגונים אלה. בנוסף, הוא מאפשר להטיל סנקציות על אנשים שמשתתפים בהכשרות של ארגוני טרור, לא רק במחנות אימונים בשטח, אלא גם על מי שלוקח חלק בהכשרה מקוונת של ארגוני טרור דרך האינטרנט.

2) מאפשר הטלת סנקציות על מוסדות פיננסיים זרים שסייעו או לקחו חלק ביודעין בפעולות מהותיות ("significant transactions") עבור אדם או ישות שנמצאים תחת סנקציות. 

3) מסמיך את משרד האוצר למנוע ממוסד פיננסי זר שסייע או לקח חלק ביודעין בפעולות מהותיות עבור טרוריסט מוכרז לפתוח או להחזיק חשבון קורספונדרט או חשבון payable-through בשטחה של ארצות הברית. המשמעות היא שכעת כל מוסד פיננסי זר שמעורב בפעולות שמטרתן לסייע לישויות או טרוריסטים מוכרזים, חשוף בעצמו לניתוק מהמערכת הפיננסית האמריקאית. 

לעיון בצו החדש לחץ כאן

פורסם 16-09-2019