עוזר שר האוצר האמריקאי לענייני מימון טרור, Marshall Billingslea, נשא לאחרונה נאום (13.09.19) שבו סקר את הצעדים שנקט לאחרונה הממשל האמריקאי כדי לסכל ולשבש את פעילות הרשתות הפיננסיות של איראן וחיזבאללה. 

Billingslea ציין כי בשבועות האחרונים הממשל האמריקאי התמקד בהטלת סנקציות על רשת ספנות משותפת לאיראן וחיזבאללה, שהבריחה ומכרה השנה נפט גולמי איראני בהיקף של יותר מחצי מיליארד דולר, בעיקר למשטר אסד בסוריה, כדי לממן את פעולות הטרור שנעשות בחסות איראנית ("oil for terror"). רשת זו מונה ישויות, יחידים וכלי שיט המופעלים ע"י חברי חיזבאללה, ונשענת על שכבות של צדדים שלישיים המטשטשים את מעורבות משמרות המהפכה האיראניים בתרמית זו. 

נדבך נוסף ברשתות המימון של איראן הוא הבנק המרכזי שלה, אשר מבצע פעולות פיננסיות עבור משמרות המהפכה של איראן וחיזבאללה, תוך שימוש בהסתרת זהות הנהנים והמוטבים האמיתיים, הטעיית בנקים ומסלקות, שימוש בחברות פרונט וקש, וניצול נתיבי תובלה מסחריים. Billingslea הוסיף כי ממשל טראמפ הכריז עד היום על יותר מ-1,000 יחידים וישויות הקשורים למימון טרור, הפצת נשק להשמדה המונית והפרת זכויות אדם, לרבות ישויות הקשורות למשטר האיראני. אחת הישויות הבולטות שהוכרזו לאחרונה היא הבנק הלבנוני Jammal Trust Bank, שסייע לפעילות הבנקאית של ארגון איראני בשם Martyrs Foundation, אשר ניתב כספים למשפחות של פעילי טרור, וסייע למימון טרור של חיזבאללה. 

Billingslea המשיך ואמר כי מאמציה של ארה"ב לערעור הלגיטימיות של קשרים מסחריים עם איראן נושאים פרי. לדבריו, יותר ממאה חברות בינ"ל ניתקו עד כה את קשריהן עם איראן, לרבות רשת ה-SWIFT. כמו כן, על חברת התעופה המסחרית הגדולה ביותר באיראן, Mahan Air , נאסר לנחות בשטחן של בריטניה, צרפת וגרמניה. בנוסף, מדינות שונות הכריזו לאחרונה על חיזבאללה כעל ארגון טרור, ביניהן בריטניה, הולנד, ארגנטינה, קוסובו ופרגוואי. Billingslea ציין כי צעד משמעותי נוסף הוא החלטת ארגון ה-FATF לקרוא לכל המדינות לבצע "בחינה פיקוחית מוגברת" (increased supervisory examination) על סניפים וחברות בת של מוסדות פיננסיים הממוקמים באיראן. 

לקראת סוף נאומו פנה Billingslea לסקטור הפרטי וקרא לו למסור מידע שיוביל לשיבוש המערך הכלכלי של חיזבאללה, במסגרת תכנית התמריצים של הממשל האמריקאי המכונה " Rewards For Justice" (RFJ). לדבריו, התגמולים למי שימסור מידע על רשתות ההברחה של משמרות המהפכה ועל פעולות המימון של חיזבאללה יכולים להגיע עד ל-10 מיליון דולר. 

פורסם 16-09-19