הרשות המפקחת על השווקים הפיננסיים בשוויץ (FINMA) הודיעה אתמול (11.09.19) כי קיבלה פנייה מארגון ליברה (Libra Association), אשר ביקש ממנה להתחיל בתהליך הערכה של הארגון לצורך קבלת היתר לפעול כמערכת תשלום, לרבות הנפקת מטבע דיגיטלי מגובה נכסים.   

כזכור, בחודש יוני האחרון הודיעה פייסבוק על כוונתה להקים מטבע דיגיטלי מבוסס בלוקצ'יין בשם "ליברה", ולצדו שירות תשלומים בשם קליברה (Calibra) שיאפשר העברת כספים ללא עמלות, וייכלל באפליקציות וואטסאפ ופייסבוק מסנג'ר. במסגרת המיזם יזמה פייסבוק הקמת קונסורציום שבו שותפות חברות ענק נוספות בענפי הפיננסים והטכנולוגיה, לרבות ויזה, מאסטרכרד, פייפאל, ועוד.  

עפ"י הודעת FINMA, תהליך ההערכה של מיזם הליברה יבחן את הנפקתו של המטבע הדיגיטלי המבוקש בתור "מטבע יציב" (stable coin). בשונה ממטבעות דיגיטליים מבוזרים המאופיינים בתנודתיות משמעותית, דוגמת הביטקוין, מטבעות יציבים הם מטבעות דיגיטליים שערכם מגובה בנכסים שונים, כמו סחורות, נדל"ן, ניירות ערך או מטבעות ממשיים (fiat currencies). 

FINMA הבהירה כי בדומה לכל מערכת תשלום שוויצרית שכפופה באופן אוטומטי לחוק השוויצרי למניעת הלבנת הון, גם פרויקט הליברה יצטרך לעמוד בסטנדרטים המחמירים ביותר למניעת הלבנת הון ומימון טרור. בנוסף, מאחר שהשירותים המתוכננים ע"י הפרויקט צפויים להיות יותר מקיפים ממערכת תשלום גרידא, ולכלול הנפקת מטבע דיגיטלי, יחולו עליו דרישות רגולטוריות נוספות "כמו בנקאיות", אשר יהיו קשורות להקצאת הון עבור סיכוני אשראי, סיכוני שוק וסיכונים תפעוליים, דרישות הקשורות לנזילות, וכן דרישות הנוגעות לניהול הרזרבות שיגבו את מטבע הליברה (דוגמת פיקדונות בנקאיים ואגרות חוב ממשלתיות קצרות מועד). כמו כן, תנאי הכרחי להענקת רישיון כמערכת תשלום יהיה שהסיכונים הקשורים לניהול הרזרבות יהיו מוטלים אך ורק על ארגון הליברה, ולא על מחזיקי "המטבע היציב". 

על רקע פניית ארגון ליברה לרגולטור השווייצרי, סיגל מנדלקר, תת שר האוצר האמריקאי לענייני טרור ומודיעין פיננסי, אמרה שהמטבע המתוכנן יצטרך לענות על הסטנדרטים המחמירים ביותר למניעת הלבנת הון ומימון טרור, לפני שיתאפשר לו לפעול בארה"ב. גם נשיא ארגון ה-FATF הגיב כי הארגון עוקב מקרוב אחר ההתפתחויות הקשורות לליברה, כדי לוודא שתהליך השקת המטבע ייתן מענה לכל הסיכונים הפוטנציאליים הגלומים בו.  

פורסם