בנק Wachovia, מהבנקים הגדולים בארה"ב, חתם עם רשויות התביעה הפדרלית על הסכם לתשלום קנס בתמורה לאי הגשת אישום פלילי. הבנק הסכים להשיב 110 מיליון דולר כפיצוי על כספים שהולבנו דרכו וכן לשלם קנס כספי בסך 50 מיליון דולר נוספים. סך הכל ישלם הבנק, כאמור, 160 מיליון דולר. זהו הקנס הגבוה ביותר שהוטל עד כה במסגרת חוק ה-BSA בארה"ב.

בהודעה לתקשורת שפורסמה אתמול (17.03.10) ע"י משרד התובע הכללי במחוז הדרומי של מדינת פלורידה, צוין כי חשיפת פרשת סחר בסמים בשנת 2004 ע"י ה-DEA, הובילה לחקירה משותפת ומקיפה של FINCEN, ה-DEA, ה-IRS ורשויות נוספות בין השנים 2004-2008, במסגרתה נתגלה כי בנק Wachovia הפר את חוק ה-BSA וכשל באיתור ודיווח על פעולות בלתי רגילות הקשורות להעברות כספים אלקטרוניות בשווי של מליארדי דולרים שמקורם בעסקי חלפנות במקסיקו (Casas de Cambio) הקשורים לגורמי סחר בסמים. עפ"י הודעת OFAC הועברו דרך הבנק ע"י עסקי החלפנות במקסיקו מעל ל-373 מילארד דולר בין השנים 2004-2007.

הבנק הואשם כי כשל ביישום תוכנית ציות ארגונית למניעת הלבנת הון, כשל בניסוח ויישום נהלים ובמינוי בעלי תפקידים לצורך מילוי חובות מניעת הלבנת הון. כמו כן, צוין כי הבנק כשל בפיקוח וניטור פעולות בלתי רגילות בחשבונות בנקים קורספונדנטים זרים, לא הגדיר מספיק נורות אדומות והתרעות, וכן כשל במסירת דיווחים לרשויות על פעולות בלתי רגילות.

הבנק הטמיע בשנת 2005 מערכת אלקטרונית להעברות כספים מבנקים זרים לחשבונות קורספונדנטים ולהפקדת מזומנים מרחוק, מערכת שדרכה עברו בין השנים עשרות מיליוני דולרים מידי חודש. מערכת זו לא היתה נתונה לפיקוח וניטור ע"י מערכות המידע הקשורות לאיתור פעולות בלתי רגילות והבנק גילה רק בשנת 2007. לאחר גילוי הכשל העביר הבנק דיווחים על פעולות בלתי רגילות בהם דווח על מאות העברות כספים חשודות שהתרחשו מידי יום בחשבונות קבועים הקשורים לעסקי חלפנות במקסיקו.

במסגרת ההסכם מול FINCEN התחייב הבנק, אשר שייך כיום לקבוצת Wells Fargo כי יושקעו משאבים נוספים בחיזוק מנגנוני מניעת הלבנת הון ומימון טרור בבנק. כמו כן, התחייב הבנק כי סכום הקנס הכולל בסך 160 מיליון דולר לא ישולם מכספי משלם המיסים אשר הועברו במסגרת תוכנית הסיוע (TARP) בעקבות המשבר הכלכלי, אלא ממקור אחר.

פורסם 2010-03-18