ועדת הסנאט האמריקאי לחקירות ברשות הסנאטור קארל לוין, פרסמה במהלך השבוע האחרון דו"ח בן 325 עמודים המסכם חקירות שהתנהלו ע"י הסנאט בשנים האחרונות בנושא שחיתות ציבורית, הלבנת הון ואנשי ציבור. עפ"י הממצאים הרשמיים של הדו"ח, מספר בנקים בארה"ב וביניהם HSBC, Wachovia ו-Bank of America לא מילאו אחר הכללים והרגולציות לגבי כספים ממדינות זרות ולגבי אנשי ציבור וסייעו להכנסתם של מאות מיליוני דולרים ממקור חשוד למערכת הבנקאית בארה"ב.

ועדת הסנאט חקרה את התנהלותם של מספר מוסדות פיננסיים בין השנים 2000-2007 וסקרה נתונים לגבי עשרות חשבונות והעברות כספים בשווי עשרות מיליוני דולרים, מהם עולה כי במספר מקרים לא ביצעו הבנקים האמריקאיים סינון, סיווג ובקרה של חשבונות אנשי ציבור או שלחילופין, עבדו מול בנקים זרים שלא הקפידו על זיהוי לקוחות וציות לכללי מניעת הלבנת הון ומימון טרור. בדרך זו, הועברו עשרות מיליוני דולרים ממקורות חשודים וממדינות הנגועות בשחיתות לתוך המערכת הבנקאית בארה"ב.

במקרה המיוחס ל-Bank of America מתאר הדו"ח כיצד התנהלו בבנק 29 חשבונות פרטיים השייכים ל- Pierre Falcone, סוחר נשק ידוע מאנגולה, שהעביר לארה"ב כ-60 מיליון דולר שמקורם חשוד בהיותו קשור לסחר בלתי חוקי בנשק ושחיתות. הבנק לא סיווג את חשבונותיו של Falcone, שמרצה היום עונש מאסר בצרפת, כחשבונות בסיכון גבוה, לא שאל למקור הכספים ולא פיקח על העברות הכספים כנדרש לגבי חשבונות אנשי ציבור עפ"י ה-Patriot Act.

במקרים אחרים, הוצגו ממצאים לפיהם הועברו כספים באמצעות בנקים אמריקאיים ממדינות נגועות בשחיתות כגון ניגריה, גינאה המשוונית, גאבון ואנגולה.

מקרה נוסף המצוין בדו"ח מתאר כיצד הצליח Teodoro Nguema Obiang, בנו של נשיא גינאה המשוונית, להעביר לארה"ב למעלה מ-110 מיליון דולר בין השנים 2004-2008, באמצעות בנקים, עורכי דין וסוכני נדל"ן, ולרבות באמצעות בנק Wachovia ו-Citibank. בנו של נשיא גינאה המשוונית נמצא תחת חקירה פלילית בחשד לעבירות סחיטה, הלבנת הון ושוחד.

הדו"ח מתייחס לא רק לכשלים במנגנונים הקיימים למניעת הלבנת הון בבנקים, אלא גם לפערים בחקיקה. במסגרת המלצות הדו"ח ובעקבות העברות כספים ממקורות חשודים באמצעות עורכי דין וסוחרי נדל"ן, מציעה ועדת הסנאט להרחיב את החקיקה בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור ולהחילה גם על סקטורים נוספים דוגמת עורכי דין וסוחרי נדל"ן.

פורסם 2010-02-04