הונאות לוטו הן תופעה נפוצה בשנים האחרונות. אזרחים תמימים בארה"ב ובעולם בכלל מקבלים בדואר רגיל או דואר אלקטרוני הודעה כי זכו בתחרות לוטו בסכום גדול וכי עליהם להתקשר ולמסור פרטי חשבון בנק ופרטים מזהים אחרים. הגורמים אשר מבצעים תרמיות והונאות כגון אלו משתמשים בפרטים לצורך גניבת זהות, גניבה מחשבונות בנק ועוד. בתרמיות מסוג נוסף, נשלח בצירוף להודעה צ'ק מזויף על סכום הכסף הגדול ונאמר ל"זוכה" כי עליו לפעול בהקדם בטרם יפסיד את כספו. כתנאי לקבלת הסכום הוא נדרש לשלוח לכתובת המצוינת בהודעה סכום של כמה אלפי דולרים בגין עמלה או מס על זכייתו, אחרת לא תאושר העברת סכום הזכייה. מי שמתפתה לשלוח את סכום הכסף הנ"ל מאבד את כספו מן הסתם שכן לא יזכה לראות בחשבון הבנק שלו את סכום הזכייה לעולם. בצורה זו מגויסים כספים המשמשים במקרים רבים גורמי פשיעה שונים, החל מאנשים פרטיים ועד לארגוני פשע מאורגן. כיום נבדקים חשדות לשימוש בתרמיות אלה גם על ידי ארגוני טרור כחלק מערוצי המימון שלהם.
 
במהלך השבוע האחרון קיבלו אלפי אמריקאים ברחבי ארה"ב הודעות זכייה מפוברקות ועליהן לוגו חברת המזון היינץ, אשר הוצגה כמשתתפת או מממנת של תחרות הלוטו. חברת היינץ קיבלה טלפונים מאזרחים שלא קיבלו את כספי הזכייה ומיהרה לדווח לרשויות ולפרסם הודעה רשמית שאינה קשורה בשום אופן שהוא לתרמית.

עוד גילתה החברה כי הכתובת הרשומה כמען של החברה המנהלת את ההגרלה נמצאת בנובה-סקוטיה, קנדה, ולכן פנתה לתובע הכללי בנובה סקוטיה וביקשה לחקור את המקרה גם שם.

חברת היינץ אינה החברה היחידה שנפלה קורבן לתרמיות מסוג זה. במהלך החודשים האחרונים נפוצו ברשת ובדואר מספר תרמיות נוספות, אשר ציינו חברות ענק כגון קוקה-קולה ודיימלר-קרייזלר כמממנות של הגרלות לוטו מזויפות. במקרים מסוימים צורפו להודעות הזכייה צ'קים מזויפים של בנק מריל לינץ', מה שאמור ליצור אצל המקבל רושם שמדובר בזכייה אמיתית כיוון שזהו בנק גדול ומכובד.

מקרי ההונאה באמצעות דואר אלקטרוני ואינטרנט הולכים ומתרבים בשנים האחרונות, ומשמשים ברוב המקרים להלבנת הון שמקורו בעסקות סמים ופשיעה. אדם מקבל הודעת דואר אלקטרוני או פרסום לעבודה מהבית, וכל שנדרש ממנו הוא לקבל שובר כספי או צ'ק להפקידו בחשבונו הפרטי ולשלוח אותו מאוחר יותר לחשבון אחר. תמורת כל העברה כזו הוא יקבל עמלה וישמש צינור להלבנת כספים.

דוגמאות צ'קים מזויפים:

 

להודעת חברת היינץ לחץ כאן.

למידע נוסף בנושא הונאות לוטו באתר FRAUD-AID לחץ כאן.

פורסם 2006-11-27