משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (18.02.09) כי הגיע להסדר מול בנק UBS השוויצרי, במסגרת חקירה אשר מתנהלת נגד הבנק וכמה מבכיריו מאז אפריל 2008. עפ"י דיווחים קודמים, נחשד הבנק השוויצרי בסיוע ללקוחותיו האמריקאים להעלים מס מרשויות המס בארה"ב בהיקף של כ-300 מיליון דולר, וזאת באמצעות חשבונות בנק חסויים. החקירה הבינלאומית בפרשה נוהלה ע"י משרד המשפטים האמריקאי, ה-IRS וועדת חקירה מיוחדת של הסנאט. רשויות הממשל הפדרלי בארה"ב דרשו מהבנק, מיד עם תחילת החקירה, לחשוף שמותיהם של כ-20,000 לקוחות אמריקאיים, בתמורה לאי הגשת כתב אישום נגד הבנק.

במאי 2008 הגישו הרשויות הפדרליות בארה"ב שני כתבי אישום, במסגרתם מואשמים שני בנקאים בכירים לשעבר ב-UBS כי סייעו ללקוחות אמריקאים לבצע העלמות מס בהיקף של עשרות מיליוני דולרים. אחד הנאשמים, Bradley Birkenfeld הודה בקשירת קשר להונאת הממשל האמריקאי, וגזר דינו צפוי להתקבל במאי 2009.

עפ"י ההסדר בין UBS למשרד המשפטים האמריקאי, הסכים הבנק השוויצרי לשלם קנס בסך 780 מיליון דולר, וכן הסכים לחשוף את שמות לקוחותיו האמריקאיים ולהעבירם לרשויות הממשלצ האמריקאי ובראשותם ה-IRS. בעבר טען הבנק כי עפ"י החוק השוויצרי הוא מחויב לשמור על פרטיות לקוחותיו, אך במקרה של חקירה בינלאומית ניתן לחשוף את פרטי הלקוחות, בכפוף לקבלת צו מתאים מממשלת שוויץ.

נוסף על תשלום הקנס וחשיפת שמות הלקוחות ומספרי החשבונות, הסכים בנק UBS להתחייב כי לא יעניק יותר שירותים דומים לאזרחים אמריקאיים ולא יפתח עבורם חשבונות בנק חסויים או בלתי מוצהרים.

נוכח תוצאות החקירה נגד בנק UBS, הודיע השבוע הבנק הצרפתי Credit Suisse כי הפיץ טפסי הצהרה חדשים ללקוחות אמריקאיים בעלי חשבונות Off-shore. לקוחות הבנק הצרפתי אשר קיבלו את הטפסים לאחרונה, יידרשו להצהיר על שמותיהם, פרטיהם האישיים ומספר משלם המיסים שלהם ב-IRS. הטופס אשר הופץ הוא טופס W-9 של ה-IRS, אשר מאפשר למוסדות פיננסיים לעכב אחוז מסוים מהכספים בחשבון אם יידרשו לכך ע"י ה-IRS בגין חובות של הלקוח. חשבונות אשר אין בהם הצהרה מסוג W-9 נחשבים מבחינת רשויות המס בארה"ב כחשבונות לא מוצהרים אשר עשויים לשמש להעלמת מס.

פורסם 2009-02-19