נוכח המשבר הכלכלי בארה"ב והחשש מפני עלייה בהיקף מקרי ההונאה, פועל משרד המשפטים בממשל האמריקאי בשיתוף פעולה עם סנאטורים דמוקרטים ורפובליקנים להרחבת החקיקה והכלים העומדים לרשות התביעה במלחמה בהונאה ובהלבנת הון.

בסוף השבוע האחרון (12.02.09) פרסם עיתון הניו-יורק טיימס ידיעה, לפיה הציגו הסנאטורים Patrick Leahy ו-Chuck Grassley הצעת חוק חדשה בפני ועדת החקיקה של הסנאט. עפ"י דברי ההסבר להצעת החוק, מיועד החוק החדש, אם יתקבל, לתת לרשויות החקירה והתביעה יותר כלים במלחמתם נגד מקרים של הונאה בכלל והונאת משכנתאות בפרט. כמו כן, החוק החדש מציע להרחיב את תחולתם של חוקי מניעת הלבנת הון, כך שיחולו גם על ניסיונות להעלים מס ולהעבירו למקלטי מס מעבר לים (Offshore Tax Evasion).

עפ"י החוק החדש, אשר נקרא The Fraud Enforcement and Recovery Act, יבוצעו שינויים בחוקים קיימים כגון חוקי מניעת הלבנת הון, חוקים בנושאי מניות וחוקים פליליים פדרליים נוספים, כך שהתקציב הכולל לאכיפת חוקים אלו יגדל משמעותית ויאפשר גיוס כח אדם נוסף לרשויות החקירה והתביעה. כמו כן, מוצע בחוק החדש להרחיב את הגדרת המושג "מוסד פיננסי" בחוקים אלו, כך שבאמצעות הרחבת ההגדרה, יחולו חוקים אלו ובעיקר חוקי מניעת הלבנת הון גם על חברות פרטיות לייעוץ משכנתאי וגורמים נוספים בשוק המשכנתאות האמריקאי. בדרך זו מקווים במשרד המשפטים להרחיב את הפיקוח ולמנוע מקרים של הונאת משכנתאות והלבנת הון באמצעות משכנתאות.

במהלך הצגת הצעת החוק החדשה בפני הסנאט, הסבירה Rita M. Glavin, העוזרת לתובע הכללי ביחידה הפלילית במשרד המשפטים האמריקאי, כי משרד המשפטים ער ליותר ויותר ניסיונות ומקרים של העלמת מס ע"י אזרחים וחברות אמריקאיות, בעיקר באמצעות מקלטי מס מעבר לים. לדברי Glavin, השיטות להעלמת מס דומות במקרים רבים לשיטות הנהוגות להלבנת הון ולמזימות בהם נוקטים מלביני הון.

פורסם 2009-02-15