בנק Lloyds TSB, הנמצא עכשיו בבעלות חלקית של ממשלת בריטניה, ישלם קנס של 350 מיליון דולר על העברות פיננסיות בלתי חוקיות שביצע תוך הפרת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי לגבי מדינות תומכות טרור, ועל שיתוף פעולה עם מערכות בנקאיות באיראן, בסודאן ובלוב. החוק בארצות הברית אוסר על שיתוף פעולה עם מדינות תומכות טרור ומגביל את הגישה של אזרחיהן למערכת הבנקאית האמריקאית.

הבנק, שהולאם באחרונה חלקית לאחר שהסכים למיזוגו עם הבנק הבריטי היריב HBOS הואשם כי סייע ללקוחות בסודן, לוב ואירן לחמוק מהסנקציות של ארה"ב בעסקות בנקאיות. 

על פי הפרקליטות האמריקאית, בין השנים 1995 ל?2007 זייפו עובדי הסניפים הבריטיים של Lloyds TSB ועמיתיהם בנציגויות בדובאי מסמכים וביצעו העברות בנקאיות מחשבונות בארה"ב לחשבונות המתנהלים במדינות שנגדם הטילה ארה"ב סנקציות כלכליות. הבנקאים מחקו בכוונה את שמותיהם של הלקוחות כדי שהרשויות האמריקאיות לא יוכלו להתחקות אחריהם. "במשך יותר מ-12 שנה אפשר בנק Lloyds תנועה אנונימית של מאות מיליוני דולרים ממדינות שהוטלו עליהן סנקציות דרך המערכת הפיננסית של ארה"ב", אמר עוזר שר המשפטים האמריקני, מתיו פרידריך.

"ההונאה אפשרה לבנקאים להעביר סכום של כ?300 מיליון דולר מארה"ב ללוב, עוד כ?21 מיליון דולר הועברו לסודאן וכ?20 מיליון דולר מלוב לארה"ב. בשלב זה לא ברור מה היה יעדו הסופי של הכסף, אך במשרד המשפטים האמריקאי מדגישים שבמסגרת ההסדר Lloyds TSB התחייב לחשוף בפני החוקרים את המידע המלא על הלקוחות שהשתתפו בהפרות.

על פי הודעה רשמית של משרד המשפטים בוושינגטון, הסכימה הנהלת Lloyds להודות באחריותה לניהול קשרים עם שלוש המדינות וב"התנהגות פלילית", בתמורה להמלצה של הפרקליטות בארה"ב למחוק את האישומים נגדה בתוך שנתיים. Lloyds ישלם מחצית מהקנס לממשלה הפדרלית בארה"ב ואת החצי השני למדינת ניו יורק. על פי נציגי הבנק, כבר לפני שנה הופרשו 180 מיליון ליש"ט לצורך תשלום הקנס. "כעת אנו מצפים שהפרשה הזו תגיע אל סופה ולא ינקטו נגדנו שום צעדים", הם אומרים. "אנו מנהלים את העסקים שלנו במידה מקסימלית של שקיפות וכפיפות לגורמים רגולטוריים, ומקווים שפרשות כאלו לא ישנו בעתיד", מסרו נציגי הבנק בבית המשפט.

באוקטובר 2008 הסכימה ממשלת בריטניה לעסקה עם הבנקים Lloyds ,HBOS ורויאל בנק אוף סקוטלנד (RBS), שלפיה תשקיע בשלושת הבנקים מיליארד ליש"ט, כדי לעזור להם לעמוד במה שכינה ראש ממשלת בריטניה גורדון בראון "המשבר הפיננסי הראשון של העידן הגלובלי".

יש לציין כי התובע המחוזי של מנהטן, Robert Morgenthau, הכריז ביום שישי האחרון כי בנק Lloyds הוא אחד מעשרה בנקים בינלאומיים אשר הלבינו ביליוני דולרים עבור איראן באמצעות בנקים בניו-יורק. חלק מהכספים הוקצה למימון ארגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה, וחלקו יועד לסייע לאיראן להשיג חומרים כגון טונגסטן המשמשים בעיקר לטילים ארוכי טווח. תשעת הבנקים האחרים טרם נחשפו מאחר והם מגבשים הסכמים דומים עם משרד המשפטים האמריקאי. 

פורסם 2009-01-11