משרד המשפטים האמריקאי פרסם אתמול (22.12.08) הודעה לפיה הושגה הסכמה עם חברת פיאט האיטלקית, לפיה תשלם פיאט קנס בסך 7 מיליון דולר, בגין חלקה במתן תשלומי שוחד לגורמי ממשל בעיראק, במסגרת פרשת תוכנית Oil For Food של האו"ם.

עפ"י הודעת משרד המשפטים הסכימה חברת פיאט להכיר באחריותה ובחלקה בפרשה לאחר שבין השנים 2000-2002 הועברו תשלומי שוחד בסך 4.4 מיליון דולר לשלטון העיראקי, באמצעות שלוש חברות בת של פיאט: Iveco, CNH Italia ו-CNH France. במסגרת ההסכמה עם משרד המשפטים האמריקאי, יושעו למשך 3 שנים אישומים נגד שלוש חברות הבת בעבירות קשירת קשר להונאה ועבירות לפי חוק ה-Foreign Corrupt Practices Act. בתום שלוש השנים יימחקו האישומים נגד החברות.

כמו כן, פורסם כי במסגרת אותה פרשה הגיעה פיאט להסדר גם מול הרשות האמריקאית לניירות ערך (SEC), לפיו תשלם פיאט ל-SEC קנס בסך 3.6 מיליון דולר, וכמו כן יחולטו כ-7.5 מיליון דולר נוספים.

עפ"י הודעת משרד המשפטים, הוטלו עד כה ע"י משרד המשפטים האמריקאי קנסות בסך של למעלה מ-24 מיליון דולר, בגין חקירות הקשורות לפרשת Oil For Food.

תוכנית "נפט תמורת מזון" התנהלה בין השנים 1995-2000 בפיקוח האו"ם, ומטרתה היתה לספק סיוע הומניטרי לאזרחי משטרו של סדאם חוסיין בעיראק, על מנת שלא ייפגעו מהסנקציות הרחבות שהוטלו על משטר חוסיין בשנים אלו. התוכנית קבעה כי המשטר העיראקי יורשה למכור נפט בכמות מוגבלת ובפיקוח, ובתמורה לנפט יועברו לאזרחי עיראק מזון, תרופות וסיוע הומניטרי. משטרו של סדאם חוסיין הצליח לתמרן את התוכנית ולסחוט תשלומי שוחד מחברות אשר היו מעונינות להשתתף במכרזים למכירת נפט או במכרזים לאספקת מזון ותרופות, כך שלמעשה הצליח חוסיין להונות את ארגון "נפט תמורת מזון" ולגרוף לחשבונות פרטיים כ-10 מיליארד דולר. בעקבות חשיפת ההונאות נפתחו חקירות רבות באו"ם, במדינות שונות באירופה וכן בארה"ב באמצעות ה-CIA וה-FBI. ועדה מיוחדת של האו"ם קבעה ב-2005 כי התוכנית היתה נגועה בהתנהגות מושחתת ובלתי חוקית, ונמתחה ביקורת חריפה כנגד מנהלי התוכנית, חברי מועצת הבטחון של האו"ם וכן נגד מזכ"ל האו"ם דאז, קופי אנאן.

פורסם 2008-12-23