ארגון החמאס הודיע על הקמת בנק חדש ברצועת עזה אשר יפעל תחת סמכות שלטון החמאס ומכח רישיון שניתן ע"י ארגון החמאס ברצועת עזה. הבנק צפוי להיפתח בתחילת שנת 2009.

ממשלת הרשות הפלשתינית בגדה מתנגדת להקמת הבנק וגורמים ברשות ציינו כי הרשות המוניטרית הפלסטינית (PMA), אשר אחראית לרישוי, רישום ורגולציה, לא תכיר בבנק, אשר הוקם ללא אישורה, ולפיכך ספק אם יוכל הבנק לתפקד עצמאית או לפעול עם בנקים אחרים מחוץ לרצועה.

ג'יהאד אל-וואזיר, נגיד הבנק הפלסטיני המרכזי, הגיב לפרסום ואמר כי הרשות המוניטרית תנקוט בכל צעד משפטי אפשרי על מנת להבטיח שבנק כזה לא יוקם ולא יוכל לפעול.

מומחים למימון טרור אשר הגיבו לידיעה בסוכנות רויטרס, ציינו כי ספק עם בנקים בינלאומיים או בנקים בישראל יסכימו לעבוד מול בנק אשר פועל תחת סמכות ארגון החמאס, אך עם זאת, מציינים גורמים אחרים כי הקמת הבנק עשויה להיות יעילה לארגון החמאס, כיוון שדרך הבנק יוכלו להשקיע ולטפל בכספים אשר מוברחים לרצועה ונכנסים דרך המנהרות ומעברי הגבול, וזאת במיוחד נוכח ההגבלות על בנקים ברצועה מצד בנקים בישראל, בעולם ומצד הרשות המוניטרית הפלסטינית, אשר חוקקה לאחרונה חוק למניעת הלבנת הון.

פורסם 2008-12-17