ביום רביעי האחרון (04.12.08) התקיים בגני התערוכה הכנס השנתי השני למניעת הלבנת הון ומימון טרור של חברת אמנט בשיתוף חברת World-Check העולמית.

הנכס זכה להיענות מרשימה והשתתפו בו כ-200 איש וביניהם קציני ציות, עובדי מחלקות הלבנת הון ומחלקות משפטיות מכלל הבנקים בארץ ומבנקים זרים, וכן עובדי מחלקות הלבנת הון בחברות כרטיסי אשראי, חברות הביטוח וחברות השקעות. כמו כן, נכחו בכנס נציגים מהרשות לאיסור הלבנת הון, נציגים ממשטרת ישראל, ומשתתפים ממשרדי עו"ד מובילים בתחום.

בהרצאה הראשונה בכנס סקר עו"ד יהודה שפר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, את התקדמותה של מדינת ישראל ביישום משטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור ואת הצעדים הצפויים בהמשך, לרבות יישום ממצאי הביקורת שנערכה בארץ מטעם ארגון Moneyval. בהרצאתו ציין ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, כי על המוסדות הפיננסיים לבצע Due Diligence מול לקוחות, שכן בשל גודלה של ישראל ישנו סיכון כי בעלי הון ממדינות זרות ישפיעו בצורה לא פרופורציונאלית על הכלכלה. בנוסף, ציין עו"ד יהודה שפר כי יש להתאים את החקיקה למאבק בארגוני הפשיעה ולדאוג לכך שארגוני פשיעה לא יוכלו להתפרנס.

בהרצאה השניה סיפר אורח הכנס מר Kenneth Rijock, מחברת World-Check, כיצד שימש בעברו כמלבין הון מקצועי בשירות קרטל סמים קולומביאני וכיצד למד אודות המערכות הפיננסיות ושיטות להלבנת הון משני צידי המתרס - הן כמלבין הון שהורשע, והן כקצין ציות ויועץ בנושאי מניעת הלבנת הון לגורמי אכיפה. לדבריו של מר Rijock, מלביני הון הם כמו תלמידי פסיכולוגיה- הם לומדים את החולשות האנושיות של המערכות הפיננסיות והעובדים בהן ומנצלים אותן לטובתם.

בהרצאה השלישית בנושא חיסיון וחסינות עובדי המוסדות הפיננסיים סקרה עו"ד יעל גרוסמן את מצב החקיקה והתייחסות הפסיקה כיום בנוגע לעובדי מוסדות פיננסיים ובעיקר עובדי בנקים ושאלת העמדתם לדין לפי חוק איסור הלבנת הון. בתום ההרצאה הודגש ע"י עו"ד יהודה שפר, ראש הרשות לאיסור הלבנת הון, כי עובדי המוסדות הפיננסיים אינם יעד להגשת כתבי אישום וכי תינתן להם הגנה כל זמן שאינם משתפים פעולה עם מבצעי העבירה או מייעצים באופן אקטיבי בדרך זו או אחרת.

בהרצאה הרביעית בכנס מאת יאיר דגן, מנכ"ל אמנט, נסקרו מכשירים אשר עשויים לשמש להלבנת הון ואינם עומדים כיום לפיקוח, כגון כרטיסי מתנה נטענים ומכשירי כספומט פרטיים. כמו כן, עסקה ההרצאה בנושא רשימות שחורות ומימון טרור ובין היתר, קרא מר דגן להכניס לרשימות השחורות אתרי אינטרנט השייכים לארגוני צדקה אשר תומכים בחמאס, כמו אתרי האינטרנט של INTERPAL ו-UNION OF GOOD, אשר פתוחים לתרומות באמצעות כרטיסי אשראי מהארץ, ואינם נחסמים.

לאחר ארוחת הצהריים, התקיים הפאנל בנושא מימון טרור ותביעות נגד בנקים. בפאנל השתתפו:

עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, מקימת ארגון "שורת הדין" אשר מובילה תביעות נגד בנקים בארה"ב בגין מימון טרור.

עו"ד איתי רימון - יועץ משפטי לבנקים בארץ ובחו"ל בנושא תביעות מימון טרור.

מר פרי גולן - לשעבר בכיר בשב"כ ויועץ לתביעות נגד בנקים. בין היתר שימש כיועץ לתביעה נגד Arab Bank.

עו"ד פול לנדס - היועץ המשפטי של הרשות לאיסור הלבנת הון.

במסגרת הפאנל התריעה עו"ד דרשן-לייטנר כי גם הבנקים בישראל חשופים לתביעות מצד נפגעי טרור, וכי בנק דיסקונט ובנק הפועלים חשופים עקב מתן שירותי סליקה לבנקים ברצועת עזה. עו"ד דרשן-לייטנר ציינה כי הבנקים הם הכלי המרכזי שיכול למנוע או לסייע למימון הטרור.

בהרצאה האחרונה שניתנה ע"י מר Robert Mitchell בכיר בחברת World-Check העולמית, הודגשה חשיבות הבדיקות מול מאגרי מידע ורשימות אנשי ציבור ככלי מרכזי לניהול סיכונים ע"י המוסדות הפיננסיים ולמניעת נזק תדמיתי בנושאי שחיתות והלבנת הון ע"י אנשי ציבור.

בהזדמנות זו, חברת אמנט מודה מקרב לב לכלל המשתתפים בכנס ולמרצים על ההיענות ועל הדיון המעמיק בנושאים בהם עסק הכנס.

 yehuda shaffer    Kenneth Rijock    yael grossman

yair dagan  Nitsana Darshn-Leitner

פורסם 2008-12-07