ארגון ה-FATF פרסם בסוף השבוע האחרון (17.10.08) מסמך הנחיות עבור מוסדות פיננסיים בנושא יישום החלטת מועצת הבטחון של האו"ם (החלטה 1803) לגבי התנהלות פיננסית מול בנקים ומוסדות פיננסיים באיראן.

במרץ 2008 פורסמה החלטה מספר 1803 של מועצת הבטחון של האו"ם, לפיה קוראת מועצת הבטחון למדינות החברות לנהוג בדריכות ועירנות לגבי פעילות פיננסית של מוסדות פיננסייםבתחומה של כל מדינה אשר מקיימות קשרים פיננסיים עם בנקים איראניים או מוסדות פיננסיים בשליטת הממשל האיראני. החלטת מועצת הבטחון מציינת בעיקר את בנק Melli ובנק Saderat על כל סניפיהם וחברות הבת שלהם ברחבי העולם, וזאת במטרה למנוע כל פעילות פיננסית שתסייע לפיתוח הגרעיני באיראן ולתעשיית נשק להשמדה המונית.

מטרת מסמך ההנחיות אשר פורסם כעת ע"י ארגון ה-FATF היא להנחות את המדינות ואת המוסדות הפיננסיים כיצד ליישם את החלטת מועצת הבטחון במסגרת מדיניות למניעת הלבנת הון ומימון טרור בארגון ובמסגרת יישום המלצות ה-FATF בנושא. עפ"י ההנחיות, מומלץ למדינות החברות להנחות מוסדות פיננסיים בתחומן ליישם גישה מבוססת סיכון ולנהל מעקב אחר לקוחות בסיכון גבוה אשר עשויים להיות, קשורים כך או אחרת, לפעילות פיננסית מול בנקים איראניים. כמו כן, מומלץ למוסדות פיננסיים במקרה של חשד או במקרה של פרטים לא מלאים בהעברות בנקאיות, לדרוש מהלקוח הבהרה או מידע נוסף, אשר ישכנע את המוסד הפיננסי כי אין מדובר בפעילות מול בנקים איראניים.

נוסף על פרסום ההנחיות, פורסמה במהלך השבוע האחרון (16.10.08) הצהרה מטעם ארגון ה-FATF לגבי מדינות בעלות סיכון גבוה במיוחד. עפ"י הצהרה זו קורא הארגון למדינות איראן ואוזבקיסטן לפעול ליצירת שיתוף פעולה עם הארגון והמדינות החברות בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור וכן לפעול בהקדם לתיקון ליקויים וכשלים בנושא זה במערכות החקיקה והאכיפה בכל מדינה. כמו כן הזהיר ארגון ה-FATF בהצהרתו מפני סיכונים וכשלים בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור בחלקה הצפוני של קפריסין, בטורקמניסטן, בפקיסטן וברפובליקת סאו-טומה ופריניסיפה, אשר באפריקה.

בעקבות הצהרת ה-FATF פרסמו משרד האוצר הבריטי, כמו גם משרדי ממשל במדינות נוספות, אזהרה למוסדות פיננסיים בתחומן וקריאה להתייחס לכל פעילות פיננסית מול המדינות המוזכרות בהצהרת ה-FATF כפעילות בסיכון גבוה במסגרת מדיניות מניעת הלבנת הון ומימון טרור.

פורסם 2008-10-22