ועדת האיחוד האירופי פרסמה ביום חמישי האחרון (16.10.08) הודעה על החלטתה לנקוט בהליכים משפטיים נגד המדינות בלגיה, שוודיה, ספרד ואירלנד, וזאת בגין אי יישום של הדירקטיבה השלישית למניעת הלבנת הון ומימון טרור.

במסגרת הדירקטיבה השלישית בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור נדרשו המדינות החברות באיחוד לעדכן את החקיקה במערכת המשפט כך שיחולו חובות זיהוי ודיווח על סקטורים נוספים כגון: עורכי דין, רואי-חשבון, סוכני נדל"ן, בתי קזינו וקרנות נאמנות, וכן נדרשו המדינות לקבוע חובות זיהוי ודיווח על כל ספק או נותן שירות אשר מקבל תשלום במזומן שערכו 15,000 אירו ומעלה. המועד הסופי ליישום הדירקטיבה השלישית של האיחוד האירופי והטמעתה במערכות האכיפה והחקיקה של המדינות החברות באיחוד היה 31 בדצמבר 2007.

ביוני 2008 הודיעה ועדת האיחוד האירופי כי נשלחו הודעות אזהרה והתרעה ל-15 מדינות וביניהן גרמניה, צרפת, ספרד, הולנד ובלגיה, וכי אלו נדרשו לענות תוך חודשיים ולנמק את האיחור ביישום או את היעדר יישום הדירקטיבה וכן לפרט אילו צעדים ננקטו עד כה ויינקטו בהמשך. הועידה ציינה כי נגד מדינה אשר לא תגיב לאזהרה או לא תנקוט באמצעים מספיקים לסיום יישום הדירקטיבה, יינקטו אמצעים נוספים בבית הדין האירופי.

כעת פורסם, כאמור, כי ועדת האיחוד האירופי החליטה לפנות לבית הדין האירופי על מנת לנקוט בהליכים משפטיים נגד ספרד, בלגיה, שבדיה ואירלנד, אשר תידרשנה לתת את הדין ולהסביר בפני בית הדין מדוע לא יושמה החקיקה עד כה.

פורסם 2008-10-19