משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (17.09.08) על הגשת כתבי אישום נגד שמונה אזרחים זרים ושמונה חברות פרטיות בגין עבירות של קשירת קשר, ייצוא בלתי חוקי והפרת סנקציות של הממשל. עפ"י הודעת משרד המשפטים קשרו הנאשמים קשר לרכישת סחורות מסוג "Dual-Use", אשר משמשות הן לתעשייה והן לתעשייה צבאית ותעשיות נשק, ולאחר שרכשו את הסחורות העבירו אותן למדינות מעבר לים כגון דובאי, בריטניה ומלזיה, במטרה להעביר אותן ליעדן הסופי, איראן.

עפ"י החוק האמריקאי, חל איסור לייצא סחורות לאיראן. כמו כן, ייצוא סחורות מסוג "Dual-Use" דורש רישיון מיוחד מהממשל בהתאם למדינת היעד. עפ"י כתב האישום, שמונת האזרחים הזרים, אשר הנם תושבי בריטניה, גרמניה ומלזיה, ורובם ממוצא איראני, ביצעו דרך האינטרנט ודרך טלפון או דואר הזמנות ממפעלים אמריקאיים ברחבי ארה"ב של מגוון סחורות אשר משמשות, בין היתר, לתעשיית נשק וחומרי נפץ. על מנת להסוות את היעד הסופי של הסחורות, השתמשו הרוכשים בחברות פרטיות בבריטניה, דובאי ומלזיה, אשר הוצגו למפעלים כיעד הסופי אשר מבקש לרכוש את הסחורה.

גורמים במשרד המשפטים טוענים כי החברות והמפעלים האמריקאיים מהם נרכשו הסחורות, לא ידעו דבר על כך שהיעד הסופי הינו איראן ואינם חשודים במסגרת החקירה.

למרות הגשת כתבי האישום, חשוב לציין כי אף אחד מהנאשמים אינו נמצא במעצר בארה"ב. חלק מהנאשמים נמצאים בבריטניה, חלקם האחר בדובאי ובמלזיה.

פורסם 2008-09-18