חברת CCH האמריקאית, אשר עוסקת במחקר ומידע משפטי בנושאים פיננסיים ובנושאי מיסוי, פרסמה לאחרונה White Paper תחת השם: "Money Laundering and Mortgage Fraud: The Growth of a Merging Industry".

המסמך עוסק בנושא הונאת משכנתאות, תחום פשיעה אשר נמצא במגמת עלייה מובהקת בשנים האחרונות, הן עפ"י נתוני משרד האוצר האמריקאי והן עפ"י ה-FBI ורשויות אכיפה נוספות. כמו כן, עוסק המסמך בקשר בין הלבנת הון והונאת משכנתאות. עפ"י המסמך, קיים קשר הדוק בין שני התחומים וברוב המקרים בהם מתבצעת הונאת משכנתאות ישנו גם מרכיב של ביצוע הלבנת הון. במקרים רבים, דורשת הונאת משכנתאות אשר מתבצעת למטרות רווח או למטרות הלבנת הון שיתוף פעולה עם גורמים פנימיים כגון שמאים, סוחרי נדל"ן ויועצים למשכנתאות, וכן מתבצעת לרוב העברת כספים בין מספר רב של חשבונות פרטיים ודרך חברות קש, על מנת לטשטש את העבירה.

באחד המקרים, דיווח ה-FBI באפריל 2006 על מעצרם של חמישה גורמים ממוצא מוסלמי, אשר לקחו חלק בהונאת משכנתאות מורכבת במיוחד, במסגרתה גרפו רווחים בסך 120,000 דולר, לאחר שהשיגו משכנתא תוך מסירת פרטים ומסמכים כוזבים, שילמו את תשלומיה מספר חודשים ואז נעלמו. במסגרת החקירה התברר שלמרות שניתנה ההלוואה לא היה בכלל בית, ולמעשה "הרוכשים" הסתייעו בסוחרי נדל"ן ובשיתוף פעולה של חברת קבלנות שהיתה חברת קש, על מנת ליצור מצג כאילו יש בית כנגדו מבקשים את המשכנתא.

במסגרת חקירת המעורבים בפרשה גילו חוקרי ה-FBI כי אחד העצורים בפרשה, שריף עומאר, אשר הואשם בעבירות הונאה והלבנת הון, הוא אחיו של שאווקי עומאר, אשר נחקר בשל קשריו עם אל-קאעידה בעיראק ונחשב למקורבו של מוסאב אל זארקווי, בכיר אל קאעידה בעיראק. עפ"י ה-FBI נבדק החשש שחלק מרווחי ההונאה עברו הלאה במטרה לשמש ככספי מימון טרור, ואכן נמצא כי חלקם של הרווחים הועברו לירדן ומדינות נוספות, אך אין לדעת למה שימשו הכספים בסופו של דבר.

במסגרת איפיון מקרים בולטים של הונאת משכנתאות והלבנת הון ניתן לראות, עפ"י כותבי המסמך, כי לרוב מקרי ההונאה מאפיינים דומים כמו למשל: הסתייעות בחברות קש ורוכשים פיקטיביים, הסתייעות בבני משפחה ומקורבים, העברת כספים דרך מספר רב של חשבונות פרטיים, העברת כספים למדינות מעבר לים וכן שימוש בחברות יצוא/יבוא לצורך הלבנת הרווחים.

פורסם 2008-09-17