מערכת ה-goAML, אשר פותחה על ידי צוות ה-IT של ה-UNODC, היא אחת התשובות של האו"ם לפשעים פיננסיים וביניהם עברות על חוק איסור הלבנת הון ומימון טרור. התוכנה, אשר מיועדת לצורכי סיוע למודיעין פיננסי ולרשויות אכיפת החוק ומהווה צעד קדימה במלחמתם נגד פשע מאורגן, מספקת את הפתרון בשלושה מישורים: איסוף המידע, ניתוחו והפצתו לרשויות האכיפה. כך, היא מספקת כלי לחילופי אינפורמציה מהירים תוך שהיא מבטיחה את סודיות המידע שנאסף.

מטרות התוכנה הן:
· סיוע למדינות לעמוד בדרישות בינלאומיות על ידי ביסוס FIU) Financial Intelligence Units)
· לספק פלטפורמת AML סטנדרטית ואחידה לצורך מלחמה בהלבנת הון
· מערכת משולבת שיכולה להחליף מספר פתרונות שונים בו זמנית
· מסייעת בהקטנת עקומת הלמידה עבור משתמשים חדשים בזכות ממשק גרפי סטנדרטי

בעזרת התוכנה ניתן לנתח נפח גדול של מידע וכן היא מסייעת בזיהוי והבנת דפוסים מורכבים של טרנזאקציות פיננסיות. מדינות רבות אינן יכולות להרשות לעצמן להשקיע את הסכומים הנדרשים על מנת לפתח מערכות IT משלהן אשר יאפשרו ל-FIU) Financial Intelligence Units) שלהן לאסוף, לאחסן, ולנתח נפחי מידע גדולים באופן יעיל. בשוק החופשי מערכת שכזו עשויה לעלות בין 3 ל-6 מיליון דולר, תקציב אשר אינו ריאלי למדינות מתפתחות. UNODC מספקת את מערכת ה-goAML למדינות החברות (Member States) בחינם, כשההתקנה והרשיונות הם בעלות של כ-200,000 דולר.

במהלך החודש הקרוב תותקן מערכת ה-goAML  ב- FINTRAC) Financial Transactions and Reports Analysis Centre of Canada) וב-AUSTRAC) Australian Transaction Reports and Analysis Centre), אשר לקחו על עצמן לתת הערכה משולבת של מערכת ה-goAML. ההסכמה למתן הערכה כזו היא תוצאה של יחסי עבודה קרובים שהתרקמו בין IT Working Group מקבוצת Egmont) ITWG) ובין צוות הפיתוח של UNODC goAML, אשר מצפה כי בפגישת ה-Egmont ITWG שתתקיים בקנדה באוקטובר 2008 יוצג לפחות דו"ח זמני לגבי הערכות ובדיקות התוכנה. בחודש יולי הותקנה המערכת ב- Financial Intelligence Center) FIC) של נמיביה, בעקבות בקשת ה- National Bank במדינה. שמונה אנליסטים של מודיעין פיננסי הוכשרו לשימוש במערכת ותבניות מסוימות, כגון דו"ח פעולה חשודה, הותאמו על מנת להתאים לצרכים מקומיים. בנוסף תותקן המערכת ב- Financial Intelligence Centre in Pristina שבקוסובו.

    

להורדת עלון המידע של התוכנה ו/או מדריך המשתמש לחץ כאן.