חברת KPMG, המתמחה בשירותי ביקורת וייעוץ פיננסי, פרסמה לאחרונה דו"ח בנושא היקף הלבנת ההון בהודו. עפ"י הדו"ח מהווה הודו מדינת מעבר לסחורות, סמים ונשק, ולפיכך היקף הלבנת ההון בהודו גדל מידי שנה. עפ"י נתוני הדו"ח, אשר מסתמכים גם על דו"ח מחלקת המדינה האמריקאית בנושא סמים וסחר בינלאומי בסמים, היקף הלבנת ההון בהודו מגיע לסך של מעל לטריליון דולר מידי שנה.

המקורות הנפוצים בהודו להון שמקורו בפשיעה הם סחר בסמים, סחר בלתי חוקי ביהלומים ואבנים יקרות, סחר בלתי חוקי בבעלי חיים בסכנת הכחדה, הברחות, סחר בבני אדם, שחיתות והעלמת מס. עפ"י הדו"ח, קיומן של מערכות בנקאיות עקיפות ובלתי רשמיות בהודו כגון HAWALA מגדיל את היקף הבעיה, כיוון שמערכת HAWALA להעברת כספים תופסת כ-30-40 אחוז מנפח הכספים המועברים במערכת הבנקאית הרשמית בהודו.

לדברי גורמים ב-KPMG, תצטרך הודו להקטין את היקף הפעילות הפיננסית באמצעות מערכות בנקאיות עקיפות ולהגדיל את הפיקוח על המערכות הבנקאיות הרשמיות, תוך הטמעת מדיניות מניעת הלבנת הון ויישום כללי פיקוח, זיהוי ודיווח.

חשוב לציין כי מספר זה (מעל טריליון דולר), אשר צוין בדו"ח ובמקומות רבים בתקשורת, אינו נראה סביר על פניו, וזאת משום שגובה התל"ג בהודו הוא 3 טריליון דולר והיקף הלבנת ההון בעולם כולו, עפ"י קרן המטבע העולמי, נע בין 600 ביליון ל-1.5 טריליון דולר. לדעתנו, מספר זה גבוה בצורה בלתי סבירה, וייתכן כי מדובר בטעות.

פורסם 2008-08-06