85 נפגעי ירי טילי חיזבאללה, בעלי אזרחות ישראלית, אמריקאית וקנדית, הגישו תביעה חסרת תקדים בבית המשפט הגבוה בניו יורק נגד בנק אמריקן אקספרס (AMEX Bank)  ובנק לבנון-קנדה (Lebanese-Canadian Bank SAL). זוהי פעם ראשונה שבנק אמריקאי נתבע בשל סיוע לארגון טרור בגין היותו בנק קורספונדנט. התביעה, "ליצ'י נגד אמריקן אקספרס", הינה על סך 650 מיליון דולר.

בנק אמריקן אקספרס, שבסיסו בניו יורק, משרת כקורספונדנט וכאחד מבנקי המעבר בארה"ב של בנק לבנון-קנדה הלבנוני, שמשרדיו הראשיים נמצאים בבירות וסניפיו פרוסים ברחבי לבנון. בנק אמריקן אקספרס סיפק שירותים דולריים נרחבים לבנק הלבנוני ואפשר ביצוע עסקאות דולריות רחבות היקף שלו.

התובעים, שבני משפחותיהם נהרגו או שהם עצמם נפגעו ע"י אש רקטות החיזבאללה שנורו לעבר צפון הארץ בקיץ 2006, טוענים בתביעה כי בנק אמריקן אקספרס ובנק לבנון-קנדה ביצעו העברות בלתי חוקיות של מאות מיליוני דולרים עבור ארגון החיזבאללה בין השנים 2004 ל-2006. על פי טענתם הכספים שהגיעו לידי חיזבאללה מהבנקים שימשו לחימוש ארגון הטרור ולביצוע מתקפות הטילים שישתקו את צפון הארץ בין ה-12 ביולי ל-14 באוגוסט 2006.

בין השאר, מבססים התובעים מבססים את תביעתם על ממצאים כתובים שהופקו ע"י המפקח על הבנקים במדינת ניו יורק לפני כשנה, הקובעים כי בנק אמריקן אקספרס נכשל בקביעת מנגנונים מספקים על מנת למנוע מימון טרור כמתחייב מחוקי מניעת מימון טרור במדינת ניו יורק ומהחוק הפדראלי בארה"ב.

התובעים מיוצגים על ידי עו"ד רוברט טולצ'ין מניו יורק ועו"ד ניצנה דרשן-לייטנר ורועי כוכבי מארגון שורת הדין מתל אביב. עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר, יו"ר ארגון שורת הדין, אמרה היום כי "החיזבאללה היא ענק כלכלי המקובע היטב בתוך מערכת הבנקאות הלבנונית. כל בנק אמריקאי שמספק שירותי מעבר לבנק לבנוני עלול להימצא כמי שנותן סיוע לארגון החיזבאללה, ועל כן מסתכן באחריות נזיקית כלפי נפגעי ארגון הטרור. בנקים אמריקאיים שנותנים שירותי מעבר לבנקים בלבנון חייבים לעצמם ולמשקיעים בהם, לבדוק ביסודיות ולהעריך מחדש את קשריהם עם בנקים לבנוניים". עו"ד רוברט טולצ'ין אמר כי "יוגשו תביעות נוספות נגד בנקים לבנונים ובנקים אמריקאיים המשמשים להם כבנק מעבר".

לצפייה בהעתק התלונה לחץ כאן.

פורסם 2008-07-14