באוגוסט 2001 נהרגו יניב ושרון בן שלום ודורון סוורי בפיגוע ירי בכביש 443 (ירושלים-מודיעין). בני משפחותיהם של ההרוגים הגישו אתמול (07.07.08), בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, תביעה בסך 559 מיליון ש"ח כנגד הרשות הפלסטינית.

עפ"י כתב התביעה, התחייבו הרשות הפלסטינית במסגרת הסכמי אוסלו לנקוט בכל הפעולות הנדרשות למניעת פעולות טרור נגד יחידים בישראל, ובתמורה לכך נתנו לה הסמכויות והאמצעים למנוע פעולות טרור. לטענת התובעים, הרשות הפלסטינית ואש"פ, אשר חתמו על הסכמי אוסלו ואמנת קהיר, התרשלו במילוי חובותיהם עפ"י הסכמים אלו ולפיכך אחראים ישירות לנזקים הכלליים והמיוחדים אשר נגרמו לתובעים. עוד נטען בכתב התביעה כי הנתבעים, לא רק שלא עשו די כדי למנוע פעולות טרור, אלא אף איפשרו לתשתית הטרור להתקיים בשטחי הרשות באמצעות העברת כספים ותשלומי משכורות, וכן ע"י הזנת מערך ההסתה כנגד ישראל ובעד מעשי טרור המכוונים כלפי אזרחים תמימים, נשים וילדים. הנתבעים לא דאגו לחוקק חוקים נגד הסתה ונגד פעולות טרור, ולא הפעילו את מנגנוני הבטחון כנגד פעילי טרור.

התובעים טוענים בנוסף, כי הרשות הפלסטינית ואש"פ הפרו לא רק את ההסכמים עליהם היו חתומים מול ישראל, אלא גם את החוק הבינלאומי בכל הנושאים הקשורים לפשעים נגד האנושות, הפרת זכויות אדם, מניעת רצח עם ומניעת הסתה כנגד רצח עם.

פורסם 2008-07-08