טענות חוזרות ונשנות לגבי מעורבותם של מועדוני ספורט וקבוצות כדורגל בהלבנת הון הביאו את ארגון ה-FATF להחלטה על פתיחת חקירה בנושא, במסגרתה ייבדק האם מועדוני ספורט וקבוצות באירופה, ארה"ב ודרום אמריקה משמשות כאמצעי להלבנת הון ע"י שימוש בחוזי שחקנים, בהעברת שחקנים בין קבוצות ובמנגנוני חסות והשקעות בקבוצות ספורט.

בשנים האחרונות גוברת מעורבותם של אילי הון ואוליגרכים ברכישת קבוצות כדורגל ובהשקעה במועדוני ספורט. אחת ההשערות העיקריות שעולה מפעם לפעם, היא שמאחר שמדובר בגורמים שנחשדו בפלילים במדינות מהם באו, רכישת מועדוני כדורגל עשויה להוות עבורם לא רק השקעה עסקית, אלא גם כלי נוסף להלבנת הון.

בשנת 2005 ובשנת 2006 פנתה אופ"א לרשויות בריטניה וכן ל-FATF בבקשה לחקור את מעורבותם הגוברת של אילי הון בליגות הכדורגל (בין אילי ההון הפעילים נמצאים בין היתר רומן אברמוביץ', בוריס ברזובסקי, אלכסנדר גאידמק, קיה ג'ורבחיאן, רנדי לרנר ועוד). נוסף על כך, בספטמבר 2006 פורסם כי רשויות ברזיל חוקרות את פרשיית העברתם של שחקני הכדורגל קרלוס טבז וחאבייר מסצ'רנו מקורינתיאנס לווסטהאם, עסקה שנחשבה תמוהה בעיני רבים לאור העובדה שפרטי החוזה לא היו ברורים, ושהשחקנים נמכרו בסכום נמוך מידי לעומת שווים האמיתי, הנמדד בעשרות מיליוני דולרים. מכירתם של שני השחקנים הארגנטינאים לווסטהאם בוצעה דרך חברת השקעות בשם MSI, השייכת לקיה ג'ורבחיאן, איש עסקים ממוצא איראני ושותפו של בוריס ברזובסקי, אשר רכש את הקבוצה והזרים לחשבונותיה מיליוני דולרים. רשויות ברזיל חקרו העברות סכומי כסף גדולים מחברת ההשקעות לקורינתיאנס, ועפ"י החשד שימשה פעילות החברה בקבוצת הכדורגל מסווה להלבנת הון עבור האוליגרך הרוסי בוריס ברזובסקי.

גורמים בארגון ה-FATF ציינו כי במסגרת חקירת הנושא ייבדקו המנגנונים הפיננסיים של מועדוני הספורט והסיכונים הקיימים לביצוע הלבנת הון באמצעותם. כמו כן, יפרסם ארגון ה-FATF בסוף הבדיקה דו"ח עם ממצאים בו יפורטו נורות אדומות וטיפולוגיות לביצוע הלבנת הון באמצעות קבוצות ספורט ומועדוני ספורט.

פורסם 2008-06-19