במסגרת המלחמה בתוכנית הגרעין האיראנית הודיעו אתמול (16.06.08) גורמים בממשלת בריטניה כי 27 מדינות האיחוד האירופי הסכימו לסבב נוסף של סנקציות כלכליות נגד איראן, אשר במסגרתן יוחרמו באירופה נכסים בבעלות הבנק הגדול באיראן, בנק Melli אשר נמצא בבעלות השלטון האיראני.

בנק Melli הוא הבנק הגדול באיראן ומחזיק סניפים במדינות המפרץ הפרסי וברחבי אירופה, לרבות סניפים בהמבורג ובפריס. הבנק מעסיק כ-45,000 עובדים והוא הוכרז ע"י משרד האוצר האמריקאי בנובמבר 2007 יחד עם בנקים נוספים (Mellat ו-SADERAT) ברשימות OFAC. הבנק הוגדר ע"י הממשל האמריקאי כבנק אשר מספק שירותים פיננסיים לממשלת איראן, למשמרות המהפכה האיראניות ולחברות המעורבות בפרויקט הגרעין. נוסף על כך, נחשב הבנק כמי שהמשיך את דרכו של בנק ספה (SEPAH), אשר הוכרז אף הוא בעבר ע"י הממשל האמריקאי.

במהלך החודשים האחרונים לחצו גורמים בממשל האמריקאי ובממשלת בריטניה על גורמים באיחוד האירופי בניסיון להביא להטלת סנקציות כלכליות נוספות על איראן, אשר יגבירו את הלחץ הבינלאומי עליה. במסגרת הדיונים האחרונים בין ארה"ב ובריטניה לגורמים באיחוד האירופי נידונה גם האפשרות להטיל סנקציות נוספות בתחום הנפט והגז, אך בנושא זה טרם הגיעו הצדדים להחלטה.

פורסם 2008-06-17