חברת Dow-Jones היא אחת מספקיות רשימות של אנשי ציבור (PEPs - Politically Exposed Persons) למוסדות פיננסיים. לחברה נתונים על מעל 500,000 אנשים, חברות, איגודים וישויות אחרות, העלולים להוות, כלקוחות, סיכון משפטי או מסחרי למוסדות פיננסיים.

להלן רשימת המשרות לפי דירוג הסיכון:
1. ראשי וסגנים של מדינות וממשלות.
2. מפקדים בכירים בצבא.
3. שרי ממשלות.
4. מפקדים בכירים בשירותים החשאיים.
5. ראשי וסגנים של ממשלות מקומיות (כגון מושלי מדינות בארה"ב).
6. לחץ פוליטי וראשי וועדים ועסקנים פוליטיים בעלי משקל.
7. ראשי ערים.
8. בעלי תפקידים בכירים במפלגות.
9. מנהלים בכירים בחברות ציבוריות.
10. מפקדים בכירים בכוחות המשטרה.

דירוג רשימה זו נובע מניתוח מסד הנתונים של החברה לאיתור הליכים חוקיים רשמיים שננקטו נגד אנשי ציבור משנת 2000. אחת ההפתעות ממחקר זה היא רמת הסיכון של ראשי ערים. ראשי הערים דורגו מעל לבכירים במפלגות, כאשר מבחינת חקיקה בעולם, מעטות המדינות המכלילות ראשי ערים בקטגורית אנשי ציבור.

מעניין להשליך רשימה זו על מקרי שחיתות וחקירות שקרו בישראל. השמות המובאים להלן הוזכרו באמצעי התקשורת כקשורים לחקירות שחיתות כגון מתן וקבלת שוחד וכו'. נגד חלקם הוגשו כתבי אישום, וחלקם אף הורשעו:

דירוג 1 - ראשי ממשלות
שמותיהם של מספר ראשי ממשלה נקשרו לחקירות בדבר שחיתות: אהוד ברק, בנימין נתניהו, אריק שרון ואהוד אולמרט. יש לציין כי בישראל לא הוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה או מי שהיה ראש ממשלה.

דירוג 2 - מפקדים בכירים בצבא
המקרה הידוע הוא של תא"ל רמי דותן מחיל האוויר שהורשע בקבלת שוחד.

דירוג 3 - שרי ממשלות
אברהם הירשזון, אריה דרעי, שלמה בניזרי, צחי הנגבי, סגנית השר נעמי בלומנטל, אביגדור ליברמן, סלאח טריף, יעקב אדרי, אהוד אולמרט.

דירוג 7 - ראשי ערים
שמותיהם של ראשי ערים ורשויות מקומיות רבות נקשרו לחשדות וחקירות שחיתות כאלה ואחרות: צבי בר (רמת גן) מאיר ניצן (ראשון לציון) חיים ברביבאי (קריית שמונה), עודד המאירי (צפת) ישראל סדן (חדרה), שוקי פורר (רחובות) אהוד אולמרט (ירושלים), דניאל ועקנין (בית שמש) ועוד.

לצפייה במסמך לחץ כאן.

פורסם 2008-05-20