בבית המשפט הפדרלי במנהטן, ניו יורק הוגשה השבוע תביעת פיצויים כנגד הבנק השוויצרי UBS AG באשמה שהעביר כספים ביודעין למדינה המוגדרת כמממנת טרור (איראן) וכי כספים אלו שימשו, בין היתר, למימון פיגועים שבוצעו ע"י החמאס, חיזבאללה והג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני. התביעה לפיצויים בסך של למעלה מ-500 מיליון דולר הוגשה ע"י למעלה מ-50 אמריקאים, רובם אזרחי ארה"ב, אשר הם או בני משפחותיהם נפגעו או נהרגו בפיגועי טרור שונים אשר התרחשו בישראל משנת 1996 עד שנת 2006, ואשר בוצעו ע"י ארגון החמאס, הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני וארגון חיזבאללה.

מגישי התביעה מסתמכים על דו"ח הממשל האמריקאי אשר קובע כי איראן הנה המממנת העיקרית של ארגון חיזבאללה, חמאס והג'יהאד האיסלאמי פלסטיני, כמו גם דוחות קודמים שפורסמו בנושא במהלך השנים האחרונות. נוסף על כך, מסתמכת התביעה על חקיקה אמריקאית לפיה מוגדרת איראן כמדינה מממנת טרור ונאסר לקיים איתה קשרים פיננסיים. לטענת התובעים, העביר UBS AG ביודעין כספים לאיראן ונמנע מניתוק הקשרים עימה במהלך שנים אלו, ובכך למעשה סייע למימון ארגוני הטרור ופיגועי הטרור שבוצעו על ידם.

בנק UBS AG הינו הבנק הגדול בשוויץ. בשנת 2004 נקנס הבנק ע"י הממשל הפדרלי בארה"ב בשל קשריו הפיננסיים עם איראן, ונאלץ לשלם 100 מיליון דולר עקב הפרת החוק האוסר לקיים קשרים פיננסיים עם מדינות מממנות טרור.

פורסם 2008-05-14