בעקבות הגשת תביעות דיבה כנגד סופרים ועיתונאים אשר עוסקים בנושא מימון טרור, ובעקבות תופעת "תיירות הדיבה" בבריטניה, הוגשה לאחרונה הצעת חוק חדשה במדינת ניו יורק, אשר קובעת הגנה מפני תביעות לסופרים ועיתונאים. מושל מדינת ניו יורק, דיוויד פטרסון, חתם על הצעת החוק, לאחר שזו אושרה קודם לכן פה אחד ע"י אסיפת המחוקקים והסנאט במדינת ניו-יורק. החוק החדש, אשר נקרא Libel Terrorism Protection Act, יגן על עיתונאים וסופרים אשר עוסקים בנושא טרור מפני תביעות דיבה זרות אשר פוגעות בחופש הביטוי.

היוזמה להבאת החוק לאישור נובעת מתופעה גוברת במהלך השנים האחרונות של "תיירות דיבה", במסגרתה מגישים גורמים הקשורים במימון טרור תביעות דיבה בבריטניה כנגד סופרים, עיתונאים והוצאות לאור אשר קושרים אותם לארגוני טרור, ומצליחים במקרים רבים, בשל חוקי הדיבה בבריטניה, להביא להשמדת הספרים, לביטול הפצתם ולפסיקת פיצויים כנגד המפרסמים והסופרים.

החוק נקרא גם "Rachel's Law", בשל המקרה במפורסם של הסופרת הניו יורקית הד"ר רחל ארנפלד. ארנפלד, חוקרת טרור ידועה, פרסמה מספר ספרים בנושא טרור, מימון טרור ונרקו-טרוריזם. ספרה "Funding Evil" בוחן את מנגנוני המימון וגיוס הכספים של הטרור האיסלאמי הקיצוני נוכח אירועי ה-11 בספטמבר. לאחר פרסום הספר החלה לקבל איומים מצד אנשיו של השייח חאלד בין מחפוז, מיליונר סעודי ידוע אשר קשור לטענתה למימון טרור ותמיכה באל קאעידה. אנשיו של בין מחפוז הודיעו לארנפלד כי מוטב לה שתעצור את הפצת הספר ומשסירבה הגיש נגדה השייח בין מחפוז תביעת דיבה בבריטניה ולא בארה"ב. הגשת תביעות דיבה בבריטניה היא צעד מחושב ומכוון כיוון שבארה"ב קיימת הגנה חוקתית לחופש הביטוי במסגרת התיקון הראשון לחוקה וחובות ההוכחה הכבדות בתביעות דיבה חלות על התובע. בבריטניה לעומת זאת, אין הגנה חוקתית על חופש הביטוי וחוקי הדיבה שם ידועים בהעדפת המושמץ. כאשר מוגשת בבריטניה תביעת דיבה, על הנתבע להוכיח בתשתית ראייתית מפורטת שפרסומו אכן נכון ובדוק עובדתית. כתוצאה מכך, ידועה בבריטניה תופעה בשם "Libel Tourism", במסגרתה "נודדות" תביעות דיבה לבריטניה, בשל היתרון בחוק לטובת התובע.

ארנפלד, בהיותה אזרחית ארה"ב, סירבה להתייחס לתביעתו של בין מחפוז ולא התייצבה לדיון בבריטניה. כתוצאה מכך, ניתן נגדה פסק דין במסגרתו נקבע כי ספריה של ארנפלד לא יופצו בבריטניה והיא חויבה בתשלום 30,000 פאונד פיצויים לבין מחפוז, סכום שהלך ותפח מאז, מאחר שארנפלד סירבה לשלם.

בתגובה לתביעתו של בין מחפוז הגישה ארנפלד תביעה נגדית בארה"ב בה היא מבקשת מביהמ"ש להתייחס לנושא ולקבוע כי הפסיקה האנגלית חסרת כל תוקף. נכון להיום, תביעתה של ארנפלד מתבררת עדיין בבית המשפט וטרם ניתן פסק דין. אישור החוק בניו יורק אשר יגן על סופרים מפני תביעות דיבה נועד למעשה לתת מענה למצבים אלו, ולהבטיח כי תהיה הגנה על סופרים ועיתונאים, וכי חופש הביטוי יישמר.

פורסם 2008-05-04