מסקנות הדו"ח של צוות בדיקה במשרד המשפטים, אשר בוחן את פרשת דליפת המידע המסווג על עסקיו של האוליגרך ליאוניד נבזלין לרשויות המודיעין ברוסיה, פורסמו אתמול (30.03.08) במהלך ישיבה של ועדת חוקה חוק ומשפט בכנסת. הדו"ח המלא לא נמסר לחברי הוועדה בגלל החומר הסודי שהוא מכיל. על פי מסקנות הדו"ח, דליפת המידע היא תוצאה של יחסי עבודה עכורים וליקויים באבטחת המידע במאגרי הרשות לאיסור הלבנת הון. למרות זאת נקבע בדו"ח כי דליפת המידע לא נעשתה במכוון אלא נגרמה בטעות.

הפרשה החלה לאחר שליאוניד נבזלין ניגש למכרז השליטה בחברת בתי הזיקוק, ומאחר והוא מבוקש על ידי הרשויות ברוסיה, ביקשה רשות החברות הממשלתית מהרשות לאיסור הלבנת הון שתעביר אליה מידע בעניינו. מידע זה הועבר בטעות לרשות למניעת הלבנת הון ברוסיה, שהיא חלק ממערך המודיעין של מוסקבה, במקום לרשות החברות.

משה שילה, מנכ"ל משרד המשפטים, אמר כי דליפת המידע התרחשה עקב "טעות אנוש". צוות הבדיקה הוסיף בממצאיו לגבי הטעות כי "היא לא נעשתה בחלל ריק, אלא היה לה רקע שאפשר את הליכי העבודה הלא תקינים ברשות", וכן כי הדיווח על דליפת המידע הועבר באיחור לגורמים הרלוונטיים. בנוסף מסר שילה כי ראש הרשות להלבנת הון - עו"ד יהודה שפר, לא הסתיר מידע והביע רצון להפיק לקחים מהמקרה. משרד המשפטים החווה דעתו כי אופי המידע שהגיע לידי רוסים לא הוסיף דבר על הפרטים הידועים להם, אף אם המידע הופיע בתוך מסמך רשמי של מדינת ישראל. לא צוין אם ינקטו צעדים נגד האחראים לכך שהמידע הודלף לרוסים.

פורסם 2008-03-31