במבצע מעצרים שהתרחש לפנות בוקר (03.03.08) בו השתתפו אנשי יחידת להב 433 של המשטרה וכן חוקרים מהמוסד לביטוח לאומי ומרשות המסים, נעצרו 6 אנשי עסקים מוכרים ועוכבו לחקירה 32 נוספים, בחשד להשתייכות לארגון שעסק בהלבנת הון והעלמות מס המסתכמות, על-פי ההערכות, בעשרות מיליוני שקלים. בנוסף חשודים חברי הרשת בסחיטה, איומים, תקיפה ושיבוש מהלכי חקירה. בראש הארגון עומד, על פי החשד, אחיינו של ראש עיריית יהוד- מונסון, איש עסקים בן 29 בשם יניב בן-דוד. במשטרה טוענים שבן-דוד עמד בראש ארגון היררכי, כאשר מתחתיו פעלו אנשי קש, אנשי כוח, רואי חשבון, בעלי חברות ואנשי מקצוע אחרים. בנוסף נעצרו גם אחיו של יניב בן-דוד ורואה חשבון שעבד עמו.

מבצע "עקיצה ברשת", שכלל פשיטה על בתי החשודים ועל בתי העסק שלהם, התבצע בתום חקירה סמויה בת שנה שהתנהלה ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, בשיתוף מחלקת חקירות מכס ומע"מ תל-אביב, היחידה הארצית למודיעין שטח וחקירות של רשות המסים והמוסד לביטוח לאומי. על פי ממצאי החקירה הפעיל בן- דוד אנשי קש, אנשי כוח-אדם, רואי חשבון, בעלי חברות ואנשי מקצוע אחרים, תוך ביצוע עבירות על חוק איסור הלבנת הון, העלמות מס, הענקת הלוואות בשוק האפור, הפצת תלושי משכורת מזויפים ומתן חשבוניות פיקטיביות.   

מהחקירה עולה כי בן-דוד מחזיק בבעלותו מספר חברות חוקיות - מהגדולות במשק - העוסקות בהתקנה ובתיקונים של כבלים ולווין. במקביל נמצאות בבעלותו כמה חברות פיקטיביות, ושש חברות עליהן השתלט. החקירה אספה ראיות שמצביעות על כך כי בן-דוד צבר בשנים האחרונות הון רב כשהוא משתמש בחברות אלו על מנת להתחמק מתשלומי מסים, וזאת על ידי ביצוע כיסוי חשבונאי באמצעות חשבוניות פיקטיביות. מרשות המסים נמסר כי במעשיו אלו גרם החשוד נזק רב ופגיעה בקופה הציבורית בהיקף עצום.

בנוסף נחשד בן-דוד כי הונה את המוסד לביטוח לאומי ומס הכנסה בכך שהנפיק לחברת כוח אדם תלושי שכר של עובדים תמימים שהועסקו על-ידי חברה אחרת, ובלא ידיעתם של עובדים אלו, אשר לא זכו לתשלום של תנאים סוציאליים, לא הועברו תשלומי מס ההכנסה והביטוח הלאומי שלהם שהופרשו, לשלטונות. בדרך זו הצליח לגלגל כספים ולבצע הלבנת הון בהיקף של מאות אלפי שקלים. ראיות נוספות מצביעות על כך כי בן-דוד, המוכר בשוק האפור כמלווה בריבית, השתמש באלימות קשה כלפי הלווים ממנו, ואף נעזר בגורמים עבריינים המקורבים אליו על מנת להבטיח שלווים שלא הצליחו לעמוד בהחזרי החוב ישלמו, על ידי אילוצם להעביר לבעלותו של את רכושם או את בתי העסק שלהם.

בן-דוד נחשד בעבר בעבירות מס בגין הפצת חשבוניות פיקטיביות. בין היתר הוא נחקר בפרשת אנוש בחשד שסיפק עובדים לעירייה מחברה אחת תוך הוצאת חשבוניות פיקטיביות לחברה אחרת. הוא נעצר ב- 2003 בחשד להפצת חשבוניות פיקטיביות בהיקף של יותר מ-50 מיליון שקל, וכן נעצר בספטמבר 2007 במסגרת חקירת פרשת חפציבה, בחשד ששימש איש השוק האפור של בועז יונה, לאחר שבמשרד חפציבה נתפסו חשבוניות רבות החשודות כפיקטיביות בסכומים של עשרות מיליוני שקלים. החשבוניות שנתפסו היו של חברת בילבו אחזקות, שהיא אחת מהחברות שבבעלותו, העוסקת בצביעה תעשייתית, ניקוי חול, איטומי גגות, צביעת בריכות שחייה ועוד. בן-דוד שמר על שתיקה בחקירתו ושוחרר.

מרשות המסים נמסר כי מדובר בחקירה מורכבת וסבוכה, המתמקדת בעבירות פליליות חמורות על-פי פקודת המסים ועל-פי החוק לאיסור הלבנת הון, וכן בעבירות מהתחום הפלילי. היום אחר-הצהרים יובאו העצורים לבית משפט השלום בתל אביב לדיון בהארכת מעצרם.

פורסם 2008-03-03