בהמשך לפרשת העלמות המסים בגרמניה, בה נבדקת אפשרות כי כ- 1000 אזרחים גרמנים בעלי ממון הסתירו מיליארדי יורו דרך קרנות בליכטנשטיין ומנעו מגרמניה הכנסות ממסים בהיקף של מיליוני יורו, הודיע שר האוצר הגרמני, פר שטיינברוק, כי הוא מתכוון להגביר את הלחץ על ליכטנשטיין על מנת שתסייע במלחמה בהעלמות המס, וזאת במטרה להגדיל במהירות את השקיפות של המערכת הפיננסית שלה.

בראיון לעיתון הגרמני "בילד אם זונטג" הצהיר השר כי הוא שואף להגיע להסכם מיסוי כפול עם ליכטנשטיין, הסכם שיסייע לה לאתר ולזהות העלמות מס. בנוסף ציין השר כי במידה וליכטנשטיין תסרב לשתף פעולה, הדבר העשוי לגרור הגבלת עסקים עם הנסיכות. "אם לא תהיה התקדמות, יהיה עלינו לנקוט בצעדים ברמה האירופית או הגרמנית", אמר שטיינברוק והוסיף כי "אחת האפשרויות שאני שוקל היא להקשות בצורה משמעותית על העסקים עם ליכטנשטיין". כמו כן איים משרד האוצר הגרמני כי במידה והנסיכות לא תמתן את חוקי החשאיות הבנקאיים על פיהם היא פועלת ותסייע לאתר את הגרמנים המואשמים בעלמות מס, יופעל מיסוי על כל העברות הכספים לליכטנשטיין.

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, נפגשה עם ראש ממשלת ליכטנשטיין, אוטמר הסלר ביום רביעי שעבר (20.2.08). היא האשימה את הבנקים בדוכסות במתן "עידוד להפרת חוק", ואמרה כי על הנסיכות לפעול במהרה ליצירת מדיניות נוקשה יותר נגד הונאות. כמו כן ציינה בפני הסלר כי אם לא תזרז ליכטנשטיין את תגובתה, גרמניה עשויה לשקול מחדש את אשרור ההסכם המתיר לליכטנשטיין לבטל כליל את נקודות המכס בינה לבין מדינות האיחוד. במסיבת עיתונאים משותפת עם הסלר אמרה מרקל כי היא מקווה שלא להגיע למצב בו תיאלץ להציב אולטימטום. הסלר הסכים והוסיף כי "יש בינינו יחסים טובים, ואנחנו מעונינים לשמור עליהם".

לאחר הפגישה  איימה מרקל על ליכטנשטיין ב"בידוד באירופה" במידה והדוכסות לא תשנה את חוקי החיסיון הבנקאי שלה. בשבוע הקרוב אמורים שרי הפנים של האיחוד האירופי לדון בצירופה הצפוי של ליכטנשטיין בנובמבר השנה ל"מרחב שנגן" נטול הגבולות של האיחוד האירופי. מרקל התריעה על יכולתו של הפרלמנט הגרמני לחסום בפני ליכטנשטיין את הכניסה למרחב, והוסיפה כי "לא תופתע" אם הפרלמנט הגרמני יתנה את תמיכתו במהלך בדרישה לטיפול ב"נושאים אחרים".
 
פורסם 2008-02-25