שופט בבית משפט מחוזי בקליפורניה, ארה"ב, הורה על חסימת אתר האינטרנט Wikileaks.org והסרתו משרתי ה-DNS של ספקיות האינטרנט בארה"ב, בעקבות בקשה שהוגשה ע"י בנק שוויצרי שמסמכיו נחשפו באתר.

האתר Wikileaks מציע שירותי חשיפת מידע ומסמכים בעלי חשיבות ציבורית ופוליטית, תמורת הגנה על המקור החושף. האתר הוקם בתחילת 2007 על מנת לסייע לאזרחים במדינות בעלי משטר רודני לחשוף מידע רגיש מבלי שיוכלו לאתר אותם ולפגוע בהם. בין היתר, פרסם האתר מסמכים שהודלפו ע"י עובדי בנקים, אשר העידו על פעילות בנקאית בלתי חוקית או כזו המנוגדת לאתיקה הבנקאית.

בנק Julius Baer השוויצרי הגיש בקשה בביהמ"ש בקליפורניה להוצאת צו מניעה וחסימת האתר, אשר פרסם מסמכים ובהם נטען כי הבנק היה מעורב בפרשת הלבנת הון והעלמת מס דרך חשבונות בנק זרים באיי קיימן, בכך שסייע ללקוחות בעלי הון להסוות כספים בחשבונות זרים. הבנק השוויצרי תבע את גם את ספק שירותי האירוח של האתר בארה"ב, ולא רק את מפעילי האתר עצמם, מתוך הנחה שמפעילי האתר לא יסכימו להתקפל, בעוד ספק שירותי האירוח יתנגד פחות. ואכן, ביהמ"ש המחוזי בקליפורניה אישר את בקשת הבנק השוויצרי והורה על חסימת האתר, הסרתו משרתי ה-DNS והסרת כל הארכיונים והתיעוד של האתר משרתי ספק שירותי האירוח, כך שלא יוכלו להעביר את תוכן האתר לספק אחר. ספק שירותי האירוח, DYNADOT, הסכים לבצע את צו בית המשפט בתמורה לכך שהתביעה נגדו תוסר.

מפעילי האתר טענו בתגובה כי מדובר בהפרת חופש הביטוי וכי ימשיכו לפעול לחשיפת פעילות בנקאית בלתי חוקית.

פורסם 2008-02-19