במסגרת המשך החקירות המתנהלות כנגד השר לשעבר ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, בחשד שניהל חשבונות פרטיים בזמן כהונתו כשר, וקיבל כספי שוחד בתמורה לקידום אינטרסים, פרסם היום עיתון הארץ כי היחידה המרכזית לחקירות הונאה במשטרת ישראל מתמקדת בחקירתה נגד ליברמן בהעברה כספית בסך 650 אלף דולר מהמיליונר היהודי, מרטין שלאף, לחברת קפריסאית, אשר היתה בשליטתו של ליברמן.

ליברמן, אשר הכחיש בעבר את קשריו עם החברה וטען כי מכר אותה, ניסה בחודש שעבר למנוע העברת מסמכים הקשורים לחברה בטענה של חיסיון עו"ד לקוח. ביהמ"ש דחה את עתירתו והורה לעורכי דינו למסור את המסמכים האמורים למשטרת ישראל.

עפ"י החשד, הועבר באוגוסט 2001 סכום בסך 650 אלף דולר מחברה אוסטרית בשם פלצ'ק אשר נמצאת בבעלותו של שלאף, לחברה הקפריסאית Trading Trasimeno אשר עפ"י החשד היתה תחת שליטתו של ליברמן בעודו מכהן כשר בממשלה.

השר לשעבר ליברמן נחקר באפריל 2007 במשרדי היחידה המרכזית לחקירות הונאה במשך 8 שעות בחשד לעבירות שוחד, הונאה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הפרת אמונים ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. ליברמן נחשד כי בין השנים 2001-2004 קיבל, באמצעות חברות פרטיות בשליטתו ובשליטת מקורבים לו, מאות אלפי דולרים ממספר גורמים, אשר סייעו לו, בין היתר, בניהול קמפיין הבחירות ושימשו עפ"י החשד כתשלומי שוחד. בתו של ליברמן, מיכל, נחקרה אף היא בשבוע שעבר (17.01.08) בחשד למעורבות בפרשה.

חקירה זו, כמו חקירות נוספות של אנשי ציבור בארץ, מדגימה את הסיכון הקיים בחשבונות אנשי ציבור ואת הצורך לסמן ולעקוב לא רק אחרי חשבונות אלו, אלא גם אחרי חשבונות בני המשפחה של כל איש ציבור, רעיותיהם וחברות פרטיות בהן הם שותפים או מנהלים.

לקריאה נוספת בנושא הסיכונים בחשבונות אנשי ציבור, וחקיקה בנושא בארץ לחץ כאן.

פורסם 2008-01-24