המחלקה המשפטית של חברת PayPal, אשר מעניקה שירותי העברת כספים ברשת, הפיצה בשבועות האחרונים הודעה רשמית לחלק מלקוחותיה בארה"ב, לפיה מודיעה החברה כי היא מתעתדת למסור פרטים אישיים ופרטים אודות העברות פיננסיות לרשות המיסים האמריקאית ה-IRS, וזאת בעקבות צו שהוצא נגדה מטעם בית משפט במחוז הצפוני של קליפורניה. עפ"י הודעת PayPal, יימסר המידע הדרוש ע"י הרשויות הפדרליות לצורך חקירה אשר מתנהלת לאיתור מעלימי מס ומלביני הון, אשר משתמשים במנגנון הפיננסי של PayPal לצורך העברת כספים למקלטי מס, רכישת טובין והלבנת הון דרך מקלטי מס. PayPal מדגישה כי פרטיותם של לקוחותיה היא ערך עליון, אך מאחר שהיא כפופה לחוק האמריקאי ולהוראות ביהמ"ש, תמסור כל מידע שיתבקש ממנה אשר קשור לחשבונות ו/או גורמים תחת חקירה.

בחברת PayPal מנויים למעלה מ-100 מיליון חשבונות ברחבי העולם ובשנת 2005 בלבד העבירו לקוחותיה כ-27 מיליארד דולר. בשנת 2006 הוציא ה-IRS צו דומה לחברת PayPal, והעיתון New York Times דיווח כי בית המשפט הפדרלי בסן-חוזה, קליפורניה, אישר ל-IRS לקבל צו כללי כנגד לקוחות PayPal אשר מחזיקים כרטיסי אשראי או חשבונות בנק ברשימת מדינות המוגדרות כמקלטי מס.

גורמים ב-IRS ציינו כי מנגנון העברת הכספים ברשת דרך חברת PayPal קוסם במיוחד למעלימי מס ומלביני הון, מאחר שכל שנדרש מהם ליצירת חשבון הוא כתובת דואר אלקטרוני ומספר כרטיס אשראי או מספר חשבון. גורמים רבים מנצלים את המנגנון להעברת כספים מחשבון אחד לאחר, כך שאדם המבקש להעלים כספים או להלבין הון נדרש רק לשתי כתובות דואר אלקטרוני ושני מספרי חשבון בנק, אחד בארה"ב ואחד במדינה המוגדרת כמקלט מס, ובדרך זו יכול להעביר כספים לחשבונו במקלט המס, או לרכוש סחורות דרך חשבונו במקלט המס, ולבקש שיישלחו אליו לארה"ב.

חברת PayPal מצהירה בתנאי הפרטיות באתר הבית שלה, כי תעשה הכל על מנת לשמור על פרטיות לקוחותיה, אלא אם תידרש אחרת ע"י החוק ובתי המשפט. החברה ציינה עוד בהודעה ללקוחותיה כי אם הם מבקשים למנוע את מסירת הפרטים לרשויות או להשיג על כך, עליהם לעשות זאת בליווי ייעוץ משפטי ולפנות לביהמ"ש או לרשויות.

פורסם 2008-01-24