משרד המשפטים האמריקאי פרסם אתמול הודעה על כתב אישום חדש אשר הוגש ע"י חבר מושבעים פדרלי במחוז הדרומי של מדינת מיזורי כנגד ארגון צדקה אמריקאי-מוסלמי, חמישה ממנהליו וחבר קונגרס אמריקאי לשעבר.

כתב האישום, ובו 42 סעיפים, פורסם ע"י משרד התובע הכללי בתום חקירה בה לקחו חלק משרד המשפטים האמריקאי, ה-FBI, ה-IRS, רשות המכס וההגירה ומשרד המפקח על תוכנית הסיוע האמריקאית (USAID).

עפ"י כתב האישום, מואשמים ארגון הצדקה Islamic American Relief Agency - IARA, הידוע גם בשם Islamic Relief Agency - ISRA, וחמישה ממנהליו, לרבות מגייס הכספים, המנכ"ל ומנהל הפעילות הבינ"ל כי העבירו ביודעין כ- 130,000 דולר לגורם טרור מוכרז אשר קשור עם ארגון אל-קאעידה והטאליבן, בין השנים 2003-2004, וזאת בניגוד לחוק ה-IEEPA-International Emergency Economic Powers Act, אשר אוסר על ארגונים ואזרחים בארה"ב לקיים קשרים פיננסיים עם גורמי טרור מוכרזים.

גורם הטרור המוכרז הקשור עם אל-קאעידה והטאליבן הוא Gulbuddin Hekmatyar מנהיג ג'יהאד אפגני אשר היה מעורב בהסתה ותמיכה בטרור נגד ארה"ב וכוחות בינ"ל אחרים באפגניסטן. בהודעת משרד המשפטים מודגש כי ארגון הצדקה ומנהליו אינם מואשמים במימון טרור ביודעין או בתמיכה כספית בארגון טרור, אלא בקיום קשרים פיננסיים ובהפרת הסנקציות, מאחר שהעבירו כספים לבית יתומים השייך ל -Hekmatyar. כמו כן, מואשמים ארגון הצדקה וחלק מהנאשמים ובראשם מנכ"ל הארגון לשעבר, מוברק חאמד, בהלבנת הון וקשירת קשר לביצוע פשע, לאחר שקיבלו כספים מתוכנית הסיוע האמריקאית (USAID), אך נמנעו מלהחזירם כמתחייב בעקבות ביטול הסכם הסיוע. הארגון ומנהליו גנבו את הכספים ביודעין וניסו להסוות את מקורם ע"י קשירת קשר עם חבר הקונגרס לשעבר, מארק דלי סילג'נדר, אשר מואשם בהלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע ושיבוש הליכים.

מארק דלי סילג'נדר כיהן כחבר קונגרס בין השנים 1981-1987 ואף שימש כשליח ארה"ב לאו"ם. עפ"י כתב האישום גויס סילג'נדר ע"י ארגון הצדקה ומנהליו על מנת לפעול מטעמם בקרב הרשויות הפדרליות ולשמש כאיש יחסי ציבור ולוביסט בעקבות חשדות שהועלו אודות קשריו של הארגון עם גורמי טרור בפקיסטן ואפגניסטן. בכתב האישום נטען כי חבר הקונגרס לשעבר סילג'נדר קיבל מארגון הצדקה ומנהליו 50,000 דולר עבור פועלו, אשר היו למעשה הכספים שנגנבו שלא כדין מתוכנית הסיוע האמריקאית והוצגו כתשלום שכר לסילג'נדר. עוד נטען כי כאשר נחקר אודות קשריו עם ארגון IARA, ניסה סילג'נדר להטעות את חוקרי ה-FBI ביודעין ואמר כי לא עבד עבורם וקיבל מהם "תרומה" עבור ספר שהוא כותב בנושא האיסלאם וארה"ב.

יש לציין כי ארגון הצדקה האמריקאי מוסלמי, IARA, מנהליו ועובדיו הואשמו במסגרת כתב אישום מוקדם יותר ממרץ 2007 בהעברת כספים לעיראק, בהפרת סנקציות פדרליות כנגד גורמים עיראקיים ובגיוס כספים למטרות בלתי חוקיות. כתב האישום המוקדם יותר וכתב האישום החדש אוחדו לכתב אישום מרוכז אחד אשר יובא לדיון בפני חבר המושבעים הפדרלי במהלך השבועות הקרובים.

פורסם 2008-01-17