נציג מטעם ה- Bank of New York יופיע היום לראשונה בבית המשפט על מנת להגן על הבנק מפני האישומים בהלבנת הון בסך 22.5 מיליארד דולר. התביעה עוסקת בפרשת הלבנת הון אשר התרחשה בשנות ה-90 ובמסגרתה הולבנו כ-7 מיליארד דולר שמקורם ברוסיה. רשויות המס טוענות כי הברחת הכספים והלבנתם התבצעו דרך ה Bank of New York- BoNY.

במאי 2007 הגישו רשויות המס ברוסיה תביעת נגד הבנק לבית הדין הרוסי לבוררות, אך הצגת הודעה מטעמם לבנק בנוגע לתביעה התעכבה. הבנק פטר את האישום כחסר שחר, ושכר את חברת עורכי הדין הבינלאומית Clifford Chance אשר ממוקמת בלונדון, לצאת להגנתו. החברה סירבה להגיב בנושא זה עד שנציג מטעמה יעלה לייצג את הבנק, אך מעצם השתתפותה ניתן להסיק כי הוגשו לבנק המסמכים הרשמיים בנוגע לתביעה.

התובע מצד רשויות המס, Maxim Smal, הצהיר ביום שישי כי הבנק קיבל את הזימון להתייצבות בית המשפט, הצהרה שדובר הבנק סירב לאשר או להכחיש. בנובמבר התבקש BoNY על ידי בית המשפט להעביר העתקי חוזים של חברות אשר קיבלו כספים מולבנים מרוסיה לחשבונותיהם עם המלווים. כמו כן, נענה בית המשפט לבקשת התובע לפרט את פרטי העברות הכספים בחשבונות אלו.

דובר מטעם הבנק, Kevin Heine, הצהיר ביום שיש כי "תביעה זו מתרכזת סביב היטלי מכס, אשר הבנק אינו חייב בהם. התשלום צריך לחול על חברות רוסיות ובנקים אשר התחמקו מתשלום כשהכספים הועברו אל מחוץ למדינה בשנות ה-90".

לקריאה נוספת אודות הפרשה לחץ כאן.

פורסם 2008-01-14