טיפולוגיות (איפיון עפ"י סוגים ושיטות) של הלבנת הון ומימון טרור חשובות למניעת הלבנת הון ומימון טרור הן במובן התיאורטי והן במובן המעשי. מידי שנה מוציאים ארגונים בינ"ל ויחידות מודיעין פיננסיות במדינות השונות בעולם מסמכי טיפולוגיות המאפיינים את אותה שנה, ומציינים סוגים חדשים של מקרים ושיטות עיקריות שאפיינו את אותה תקופת זמן באותו איזור.

חשיבותם של מסמכי הטיפולוגיות השונים נובעת מהצורך ללמוד כמה שיותר על השיטות השונות לביצוע הלבנת הון ועל המאפיינים והאמצעים בהם נוקטים מלביני הון, אשר משתנים באופן דינמי, בהתאם להתקדמות האכיפה והחקיקה בתחום. במקרים רבים, ניתן לראות כי המציאות מקדימה את כלי האכיפה והחקיקה, ומלביני הון נאלצים למצוא דרכים חדשות ויצירתיות יותר לביצוע הלבנת הון ולהעברת כספים למימון טרור. לפיכך, התעדכנות קבועה בטיפולוגיות השונות והמגמות בתחום זה מקנה יתרון הכרחי לכל גוף וארגון הכפופים לחוקי מניעת הלבנת הון, ומסייעת בידם להתעדכן, להישאר עם יד על הדופק, ולדעת מהם הסיכונים עימם הם עשויים להתמודד.

בעולם קיימים מספר גופים בינלאומיים אשר מאגדים מידי שנה טיפולוגיות בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור, וכמו כן, מוציאה כל יחידה למודיעין פיננסי במדינות השונות דו"ח טיפולוגיות שנתי המאגד טיפולוגיות בולטות באותה שנה בכל מדינה ומדינה. מאחר שמלביני הון פועלים במקרים רבים דרך מספר מדינות, חשוב להתעדכן גם בטיפולוגיות הפרטניות של מדינות אחרות, על מנת ללמוד כמה שיותר על מגמות קיימות בעולם, אשר עשויות להפוך מהר מאוד למגמה בולטת ושיטה נהוגה גם בישראל.

במסגרת עבודת מחקר ואיסוף מידע שערכה חברת אמנט בחודשים האחרונים, אספנו מסמכי טיפולוגיות אשר פורסמו בשנים האחרונות ע"י הגופים הבינלאומיים הבולטים בתחום (דוגמת FATF ו-Egmont Group) וע"י יחידות המודיעין הפיננסיות השונות בעולם, אשר מרכזות מידי שנה דיווחים ודוחות על פעולות בלתי רגילות וטיפולוגיות להלבנת הון ומימון טרור. מאגר המידע החדש, אשר עולה היום באתר, מרכז לראשונה בארץ ובעולם את מסמכי הטיפולוגיות החשובים והעיקריים אשר פורסמו בשנים האחרונות, וכן מסמכי טיפולוגיות רבים נוספים מארה"ב, מדינות אירופה, אפריקה, המזרח הרחוק וישראל.

מאגר הטיפולוגיות יעודכן בפרסומים החדשים בכל פעם שיפורסמו כאלה, והוא פתוח לעיון והורדת כלל המסמכים עבור מנויי האתר בלבד. ניתן לגשת למאגר דרך הקטגוריה "טיפולוגיות" בתפריט המנויים בצד ימין של האתר.

לעיון במאגר לחץ כאן.

פורסם 2007-12-26