משרד המשפטים האמריקאי, ה-FBI והתובע המחוזי במחוז הדרומי של מדינת ניו יורק הודיעו אתמול (11.12.07) כי הושג הסדר עם ענקית הנפט האמריקאית, שברון, לפיו תשלם החברה לממשל האמריקאי קנס בסך של 27 מיליון דולר בתמורה להסדרת אישומים פליליים ואזרחיים נגדה עקב מעורבותה בפרשת תוכנית "נפט תמורת מזון" של האו"ם.

רשויות הממשל האמריקאי פתחו בחקירה כנגד שברון וחברות הבת שלה בגין חשד להפרת הסנקציות על המשטר העיראקי בראשות סדאם חוסיין, בין השנים 2001-2002. שברון הואשמה כי במהלך השנתיים הללו רכשה נפט מגורמים שלישיים, אשר עפ"י החשד העבירו שוחד ותשלומים בלתי חוקיים למשטרו של חוסיין, בניגוד לתנאי תוכנית "נפט תמורת מזון" של האו"ם, ובתמורה להקצאת חוזים נוספים לטובתם ע"י משטרו של חוסיין. שברון ניסתה לטעון כי נקטה צעדים להבטיח שאין מדובר בחברות אשר משלמות שוחד למשטר העיראקי, אך ב-OFAC טענו כי האמצעים שננקטו היו חלקיים בלבד וכי נמצאו ראיות לתשלומי בלתי חוקיים למשטר העיראקי ע"י הגורמים מהם נרכש הנפט. שברון לא הודתה בהפרת הסנקציות מרצונה ולא פנתה ל-OFAC בענין, אך עפ פתיחת החקירה נגדה שיתפה פעולה עם הרשויות ופיטרה עובדים אשר נחשדו כמעורבים בפרשה.

במסגרת ההסכם שהושג בין שברון לממשל האמריקאי תשלם שברון, בין היתר, כ-2 מיליון דולר ל-OFAC, כ-20 מיליון דולר למשרד התובע המחוזי במחוז הדרומי של ניו יורק, אשר יעביר את הכספים לטובת קרן הפיתוח של העם העיראקי, אשר הוקמה ע"י האו"ם, וכן כ-5 מיליון דולר לרשות האמריקאית לניירות ערך, ה-SEC.

תוכנית "נפט תמורת מזון" התנהלה בין השנים 1995-2000 בפיקוח האו"ם, ומטרתה היתה לספק סיוע הומניטרי לאזרחי משטרו של סדאם חוסיין בעיראק, על מנת שלא ייפגעו מהסנקציות הרחבות שהוטלו על משטר חוסיין בשנים אלו. התוכנית קבעה כי המשטר העיראקי יורשה למכור נפט בכמות מוגבלת ובפיקוח, ובתמורה לנפט יועברו לאזרחי עיראק מזון, תרופות וסיוע הומניטרי. משטרו של סדאם חוסיין הצליח לתמרן את התוכנית ולסחוט תשלומי שוחד מחברות אשר היו מעונינות להשתתף במכרזים למכירת נפט או במכרזים לאספקת מזון ותרופות, כך שלמעשה הצליח חוסיין להונות את ארגון "נפט תמורת מזון" ולגרוף לחשבונות פרטיים כ-10 מיליארד דולר. בעקבות חשיפת ההונאות נפתחו חקירות רבות באו"ם, במדינות שונות באירופה וכן בארה"ב באמצעות ה-CIA וה-FBI. ועדה מיוחדת של האו"ם קבעה ב-2005 כי התוכנית היתה נגועה בהתנהגות מושחתת ובלתי חוקית, ונמתחה ביקורת חריפה כנגד מנהלי התוכנית, חברי מועצת הבטחון של האו"ם וכן נגד מזכ"ל האו"ם דאז, קופי אנאן.

פורסם 2007-12-12