באוקטובר 2006 נתפסה רשת בינלאומית להלבנת הון וסחר בסמים, בעקבות מבצע רחב היקף בו לקחו חלק גורמים רבים ברשויות האכיפה של ארה"ב, וביניהם ה-FBI, המשרד לבטחון המולדת, רשויות המס, רשות המכס וההגירה, משרד התובע הכללי בניו-יורק ומשטרת ניו-יורק. במסגרת מבצע PLATA SUCIA (בספרדית: כסף מלוכלך) התנהלה חקירה בינלאומית כנגד רשת סחר בסמים, אשר פעלה בקולומביה ובארה"ב והלבינה עשרות מיליוני דולרים מידי חודש. מעל ל-30 חשודים נעצרו במסגרת מבצע זה, בו לקחו חלק גם רשויות האכיפה של בריטניה וקולומביה, וכמו כן נתפסו ע"י הרשויות כ-10 מיליון דולר במזומן וסמים בשווי של כ-6.5 מיליון דולר.

בין העצורים היה גם ברונו רמירז, אשר נגדו הוגש כתב אישום בגין ביצוע עבירות קשירת קשר להלבנת הון וקשירת קשר לסחר בסמים. התביעה במשפטו של רמירז הציגה ראיות לפיהן היה רמירז חבר ברשת והעביר באופן אישי רווחי סמים בגובה של כחצי מיליון דולר במזומן לסוכנים אחרים ברשת הלבנת ההון. כמו כן, הוצגו ראיות לפיהן העביר רמירז לסוחרי סמים ברשת, אשר פעלו בניו-יורק, כ-5 ק"ג קוקאין, בשווי של כ-100,000 דולר. אתמול (04.12.07) פרסם משרד התובע הכללי במחוז הדרומי של מדינת ניו יורק, הודעה על הרשעתו של רמירז בעבירות המיוחסות לו בכתב האישום. רמירז צפוי לעונש מאסר של עד 20 שנה בגין הרשעתו בקשירת הקשר לביצוע הלבנת הון, וכן לעונש נוסף של עד 20 שנות מאסר בגין הרשעתו בעבירת קשירת קשר לסחר בסמים.

רשת הלבנת ההון אשר נתפסה במסגרת מבצע PLATA SUCIA פעלה במסגרת שוק הפסו השחור, אשר הפך בשנים האחרונות לשיטה המועדפת להלבנת הון בין קרטלי הסמים בדרום אמריקה.

רשתות השוק השחור להמרת פסו כוללות רשת של סוכנים מחתרתיים הממוקמים בצפון אמריקה, באיים הקאריביים ובדרום אמריקה. עפ"י הערכת הרשויות הפדרליות בארה"ב, מצליחים קרטלי הסמים להחדיר למערכת הפיננסית בארה"ב כ-5 מיליארד דולר מידי שנה בדרך זו.

על פי שיטת הלבנת הון זו, סוחרי סמים מקולומביה מייצאים סמים לארה"ב ולאירופה. התמורה ממכירת הסמים מתקבלת בארץ הקנייה במטבע אותה מדינה (דולרים, אירו, פרנקים וכו'). לצורך המרת אותם כספים בחזרה לפסוס קולומביאנים, סוחר הסמים יוצר קשר עם מתווך פסו (Peso Broker) בקולומביה. מתווכים אלה מתמחים בהמרת מטבעות בשוק השחור תמורת עמלה. המתווך משלם לקרטל הסמים בדרום אמריקה במטבע המקומי ומוכר את הדולרים, למשל, בארה"ב לחברות יבוא דרום אמריקניות. חברות אלה רוכשות בכסף סחורות, שנמכרות בסופו של דבר בדרום אמריקה (ובדרך כלל מוברחות לקולומביה דרך האיים הקאריביים או דרך מדינה דרום אמריקנית אחרת). החברות משלמות למתווך מתוך התמורה של מכירת הסחורות.

יש לציין כי בשיטה זו, הלבנת רווחי הסחר בסמים נעשית על ידי המתווך ולא על ידי סוחר הסמים עצמו. המתווך הוא האחראי על ההחדרה ועל הריבוד של הכסף למערכת הבנקאית והמסחרית, ועל מסירתו לחברות היבוא. מאחר ורוב השלבים מתבצעים בדרך של הסכמה בע"פ, קשה לרשויות ליצור את הקשר בין סוכני הפסו לסוחרי הסמים, ולפיכך מדובר בחקירות מוסעפות ומורכבות יותר עבור הרשויות.

פורסם 2007-12-05