באוגוסט האחרון דיווחנו על תופעת "תיירות הדיבה" בבריטניה ועל ניצול תביעות דיבה ע"י מליארדרים ממוצא סעודי במלחמתם נגד פרסום ספרים העוסקים בנושאי מימון טרור.

השבוע (20.11.07) פורסם ברשת סרט תיעודי חדש אשר סוקר את התופעה ועוסק בעיקר בתביעת הדיבה של השייח בין מחפוז כנגד הדר' רחל ארנפלד, מחברת הספר "Funding Evil".

הד"ר רחל ארנפלד, חוקרת טרור ידועה מארה"ב, פרסמה מספר ספרים בנושא טרור, מימון טרור ונרקו-טרוריזם. ספרה, "Funding Evil", בוחן את מנגנוני המימון וגיוס הכספים של הטרור האיסלאמי הקיצוני נוכח אירועי ה-11 בספטמבר.

לאחר פרסום הספר החלה ארנפלד לקבל איומים מצד אנשיו של השייח חאלד בין מחפוז, מיליונר סעודי ידוע אשר קשור לטענתה למימון טרור ותמיכה באל קאעידה. אנשיו של בין מחפוז הודיעו לארנפלד כי מוטב לה שתעצור את הפצת הספר ומשסירבה הגיש נגדה השייח בין מחפוז תביעת דיבה בבריטניה ולא בארה"ב.

הגשת תביעות דיבה בבריטניה היא צעד מחושב ומכוון, כיוון שבארה"ב קיימת הגנה חוקתית לחופש הביטוי במסגרת התיקון הראשון לחוקה וחובות ההוכחה הכבדות בתביעות דיבה חלות על התובע. בבריטניה לעומת זאת, אין הגנה חוקתית על חופש הביטוי וחוקי הדיבה שם ידועים בהעדפת המושמץ. כאשר מוגשת בבריטניה תביעת דיבה, על הנתבע להוכיח בתשתית ראייתית מפורטת שפרסומו אכן נכון ובדוק עובדתית. כתוצאה מכך, ידועה בבריטניה תופעה בשם "Libel Tourism", במסגרתה "נודדות" תביעות דיבה לבריטניה, בשל היתרון בחוק לטובת התובע.

ארנפלד, בהיותה אזרחית ארה"ב, סירבה להתייחס לתביעתו של בין מחפוז ולא התייצבה לדיון בבריטניה. כתוצאה מכך, ניתן נגדה פסק דין במסגרתו נקבע כי ספריה של ארנפלד לא יופצו בבריטניה והיא חויבה בתשלום 30,000 פאונד פיצויים לבין מחפוז, סכום שהלך ותפח מאז, מאחר שארנפלד סירבה לשלם.

בתגובה לתביעתו של בין מחפוז הגישה ארנפלד תביעה נגדית בארה"ב בה היא מבקשת מביהמ"ש להתייחס לנושא ולקבוע כי הפסיקה האנגלית חסרת כל תוקף. נכון להיום, תביעתה של ארנפלד מתבררת עדיין בבית המשפט וטרם ניתן פסק דין, אך בדיון ראשוני נקבע ע"י ביהמ"ש כי טענותיה של ארנפלד חשובות וביהמ"ש יבדוק את הנושא לעומקו.

בין מחפוז ידוע בהגשת תביעות דיבה בבריטניה כנגד סופרים והוצאות לאור המפרסמים ספרים בנושא מימון טרור. באתר האינטרנט שלו מפרסם בין מחפוז מכתבי התנצלות שקיבל מסופרים אשר הפסידו במשפטים נגדו.

לצפייה בסרט לחץ כאן.

פורסם 2007-11-21