פרקליטות מיסוי וכלכלה במחוז ת"א הגישה אתמול (20.11.07) בביהמ"ש המחוזי בת"א כתב אישום נגד יצחק טויב, בגין עבירות על חוק איסור הלבנת הון. טויב, תושב בני ברק ומנהל חברה פרטית למתן שירותי מטבע, נתפס במאי האחרון ע"י פקידי המכס בנתב"ג, כשהוא מנסה להבריח לתוך ישראל 250 אלף יורו במזומן.

עפ"י סעיף 9 לחוק איסור הלבנת הון, התש"ס-2000, מי שנכנס לארץ וברשותו מעל ל-80 אלף שקל במזומן או בהמחאות נוסעים, חייב בדיווח. טויב, אשר נשא על גופו כאמור 250 אלף יורו במזומן, בחר לעבור דרך "המסלול הירוק" המיועד למי שאין לו על מה לדווח, ולא במסלול האדום, המיועד לחייבים בדיווח. טויב חילק את המזומנים אשר היו ברשותו למספר חבילות קטנות יותר והחביאן במקומות שונים על גופו, בנעליו ובתיק התפילין והציצית שהיו ברשותו. כאשר נשאל ע"י פקידי המכס אם יש ברשותו מזומנים, השיב כי יש ברשותו 20 אלף יורו בלבד.

במסגרת כתב האישום שהוגש, הואשם טויב עפ"י סעיף 3ב' לחוק איסור הלבנת הון בעשיית פעולה ברכוש במטרה שלא יהיה דיווח לפי סעיף 7 או כדי שלא לדווח לפי סעיף 9.

באשר לשאלה מהו העונש הצפוי לטויב, החוק לאיסור הלבנת הון קובע שני מסלולי ענישה למי שעובר על חובת הדיווח – ענישה פלילית או ענישה מנהלית.

כאשר נתפס אדם עם סכומי מזומנים עליהם לא דיווח, מוסמך פקיד המכס לחלט את הכספים מיידית עד שיוחלט אם יוגש כתב אישום פלילי או עיצום כספי. כאשר בוחרים בנקיטת אמצעים מנהליים בלבד ניתן להטיל עיצום כספי ע"י ועדת העיצומים, לפי סעיף 15 לחוק. לחילופין, ניתן לפנות למסלול של כתב אישום פלילי, ובמקרה של אישום פלילי לפי סעיף 3ב' לחוק, העונש שנקבע הוא העונש אשר נקבע בסעיף 3א' - עד 10 שנות מאסר ועד פי 20 מגובה הקנס הקבוע בחוק העונשין.

פורסם 2007-11-21